dron
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Poslanci EP: Chceme, aby boli všetky drony nad 250 gramov povinne registrované


drony

Drony, malé bezpilotné lietadlá, možno využiť na čokoľvek. Of fotografovania a filmovania, cez kontrolu potrubí až po postreky na poliach. Ak sa však používajú nesprávne, môžu predstavovať riziko pre lietadlá. A taktiež existujú obavy, že pomocou nich sa nám niekto môže nabúrať do súkromia. Poslanci z dopravného výboru preto odhlasovali reformu nariadenia o leteckej bezpečnosti, ktoré by malo po novom obsahovať aj základné bezpečnostné pravidlá pre drony.

Drony do 150 kilogramov si dnes upravuje každý štát samostatne. Líšiace sa normy a certifikáty len komplikujú život výrobcom a operátorom. Poslanci preto chcú, aby boli pravidlá pre tieto drony zjednotené a regulované na celoeurópskej úrovni. Najmä čo sa týka bezpečnosti a ochrany súkromia. Takisto chcú, aby boli všetky drony nad 250 gramov povinne registrované.

„Drony sa objavujú čoraz viac a viac. Prinášajú so sebou mnohé príležitosti pre ľudí aj firmy, no takisto aj riziká. Pri ich používaní nemožno vylúčiť nehody, alebo sa dajú zneužiť na spôsobenie škôd.  A preto podporujeme nové pravidlá, ktoré požadujú povinnú registráciu dronov nad 250 gramov a odbornú spôsobilosť na ich ovládanie na verejných miestach. Toto sa nebude týkať drvivej väčšiny dronov – hračiek,“ ubezpečuje spravodajca Marian-Jean Marinescu (EPP, RO).

Viac..  V. REMIŠOVÁ: V krajinách EÚ chvália Slovensko, ako má vyriešenú cenu elektriny

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europarlament v druhej polovici roku: Energia, minimálna mzda, jednotná nabíjačka

Europoslanci chystajú na jeseň prijatie nových právnych predpisov na zlepšenie života Európanov, okrem iného v …