dron
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Poslanci EP: Chceme, aby boli všetky drony nad 250 gramov povinne registrované

drony

Drony, malé bezpilotné lietadlá, možno využiť na čokoľvek. Of fotografovania a filmovania, cez kontrolu potrubí až po postreky na poliach. Ak sa však používajú nesprávne, môžu predstavovať riziko pre lietadlá. A taktiež existujú obavy, že pomocou nich sa nám niekto môže nabúrať do súkromia. Poslanci z dopravného výboru preto odhlasovali reformu nariadenia o leteckej bezpečnosti, ktoré by malo po novom obsahovať aj základné bezpečnostné pravidlá pre drony.

Drony do 150 kilogramov si dnes upravuje každý štát samostatne. Líšiace sa normy a certifikáty len komplikujú život výrobcom a operátorom. Poslanci preto chcú, aby boli pravidlá pre tieto drony zjednotené a regulované na celoeurópskej úrovni. Najmä čo sa týka bezpečnosti a ochrany súkromia. Takisto chcú, aby boli všetky drony nad 250 gramov povinne registrované.

Viac..  Europoslanci žiadajú urýchlené obnovenie voľného pohybu v rámci EÚ

„Drony sa objavujú čoraz viac a viac. Prinášajú so sebou mnohé príležitosti pre ľudí aj firmy, no takisto aj riziká. Pri ich používaní nemožno vylúčiť nehody, alebo sa dajú zneužiť na spôsobenie škôd.  A preto podporujeme nové pravidlá, ktoré požadujú povinnú registráciu dronov nad 250 gramov a odbornú spôsobilosť na ich ovládanie na verejných miestach. Toto sa nebude týkať drvivej väčšiny dronov – hračiek,“ ubezpečuje spravodajca Marian-Jean Marinescu (EPP, RO).

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Sermek

Novým vedúcim Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku sa stal Robert Sermek

Od 1.júla má Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku nového vedúceho. Stal sa ním dlhoročný zamestnanec …