EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Ľubomír Galko: Nemôžeme zlikvidovať NATO a zároveň čeliť utečencom
Galko
Ľubomír Galko. PHOTO: Redakcia / archív ĽG.

Ľubomír Galko: Nemôžeme zlikvidovať NATO a zároveň čeliť utečencom

Nastal čas na skutky. Dohoda naprieč celým politickým spektrom +0,1% HDP do rozpočtu obrany ročne až po dobu, pokiaľ nedosiahneme 2% HDP, by mohol byť jeden z prvých veľmi dobrých krokov, ktorým by sme dokázali, že to myslíme s obranou a bezpečnosťou Slovenska a vlastne celej EÚ vážne.

Účinná ochrana vnútornej bezpečnosti občanov Slovenskej republiky, ochrana bezpečnosti štátu a celej Európskej únie, je závislá na tom, či existuje takpovediac celospoločenský celoeurópsky konsenzus o bezpečnostných rizikách.

Myslím si, že žijeme v dobe, ktorá nám už dožičila dostatok vypuklých podnetov na to, aby sme dokázali reálne hrozby identifikovať a prijať voči nim adekvátne opatrenia.

To, čo teraz uvediem, bude popri tom všetkom skepticizme pôsobiť bizarne: Som presvedčený, že práve dnes sa nachádzame v ideálnom období na systémovú modernizáciu armády, na reformu policajného zboru, tajných služieb a najmä na radikálne zvýšenie dôvery obyvateľstva k domácim bezpečnostným zložkám i tým medzinárodným, vrátane Severoatlantickej aliancie.

Som veľmi ďaleko od toho, aby som sa na Západ pozeral ako na upadajúcu civilizáciu, ktorá má už to najlepšie za sebou. Na bezpečnostné problémy, ktoré sa v posledných rokoch nakopili a ktorým dnes čelíme, sa pozerám ako na zápasy, ktoré nie sú ani zďaleka prehraté.  V princípe je všetko v našich rukách. Slovensko i Európa majú dostatočné materiálne i intelektuálne kapacity, aby správne reagovali na aktuálne bezpečnostné výzvy.

Nechcem tu horekovať, ako všetko dlho trvá, ako európska verejná mienka, ak to tak môžeme nazvať, pomaly prichádza na to, že schengenskú hranicu treba účinne brániť. Myslím si, že sa v tej ťažkej a miestami až frustrujúcej diskusii už zrodil konsenzus, že exodus utečencov treba znova zastaviť alebo ho aspoň zásadne spomaliť ako pred niekoľkými desaťročiami, kedy západná Európa čelila podobnému problému ako dnes my. Prečo? Pretože v banku je naša bezpečnosť a naše západné hodnoty.

Myslím si, že sa konečne správne doceňuje účinok dezinformácií, ktoré sa šíria sieťami a oslabujú našu obranyschopnosť v tom najcitlivejšom mieste – v presvedčení ľudí, že  naša sloboda a demokracia je obrovská hodnota, ktorú si nesmieme nechať vyraziť z rúk.

Viac..  Ceny cukru v EÚ klesajú, produkcia aj vývoz naopak rastú

Je v ťažkom protiklade skepticizmus až nenávisť voči NATO s obavami z utečencov, lebo inú bezpečnostnú organizáciu nemáme. Nemôžeme zlikvidovať NATO a efektívne čeliť utečencom a ďalším globálnym hrozbám. Naopak, práve pri utečeneckej kríze môže byť úloha NATO mimoriadne dôležitá a práve tu treba Severoatlantickú alianciu v maximálne možnej miere využiť (Viac TU).

Myslím, že po zvolení Donalda Trumpa sa v Európe posilnia názory, že americký ochranný dáždnik má svoje limity a Európa, vrátane Slovenska, musí v oveľa väčšej miere venovať pozornosť svojej vlastnej bezpečnosti. A posledné personálne nominácie novozvoleného amerického prezidenta moje slová skôr potvrdzujú ako vyvracajú.

A rovnako si myslím, že v tom, ako sa doteraz mnohé európske krajiny, včítane Slovenska, doslova macošsky stavali k vnútornej a hlavne vonkajšej bezpečnosti (Viac TU) sme sa ocitli na dne. Musíme sa od neho odraziť a pevne verím, že sa od neho aj odrazíme.

Klasik kedysi povedal niečo v zmysle – ktorý štát alebo spoločenstvo (v našom prípade rozumejme EÚ, ktorej sme a chceme byť sebavedomým členom) si nezabezpečí, aby ho ochránila vlastná armáda, výrazne riskuje, že ho príde „chrániť“ armáda cudzia. Podotýkam, že aj bez jeho súhlasu a dnes to už nemusia byť práve vojaci v uniformách.

Bezpečnosť už nepočká. Nastal čas na skutky. Dohoda naprieč celým politickým spektrom +0,1% HDP do rozpočtu obrany ročne až po dobu, pokiaľ nedosiahneme 2% HDP, k čomu sme sa zaviazali pri vstupe do NATO, by mohol byť jeden z prvých veľmi dobrých krokov, ktorým by sme dokázali, že to myslíme s obranou a bezpečnosťou Slovenska a vlastne celej EÚ vážne. Napríklad aj vo forme podobného ústavného zákona, aký majú v Poľsku. Takúto dohodu naprieč celým politickým spektrom budem presadzovať.

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravil Ľubomír Galko, exminister obrany a podpredseda SaS.

O Ľubomír Galko

Ľubomír Galko
Ľubomír Galko - exminister obrany, tímlíder SaS pre vonkajšiu a vnútornú bezpečnosť, poslanec NR SR.

Odporúčame pozrieť

Stefanec

Ivan Štefanec: Jednoduchšie obchodovanie s energiami povedie k nižším cenám

Výbor Európskeho parlamentu pre výskum a energie dnes schválil novú legislatívu, ktorá zjednoduší obchodovanie s energiami v rámci …

 • Snehu Lienka

  tejto argumentácií snáď uverí iba malé dieťa
  státisíce ich prišlo do eu bez dokladov, bez kontroly a bez evidencie.
  a kde bolo NATO?
  čo urobilo NATO?
  nič.
  a zrazu je tu argument, že NATO to vyrieši.
  alebo ste iba potrebovali argumet na posilnenie NATO?
  a na to miesto riešenia imigrantov rieši iba rusko a pchá sa rusom pod nos.
  a keď rusi urobia odvetný krok, tak ich chytro nalepkovať za agresora.
  Vy ste ale sviňáci.
  Pána galka som mala rada – doteraz.

 • Miro Miroslav

  Pán Galko najskôr odzbrojí slovenský národ výpredajom samopalov Kalašnikov po 8 eur kus. A zrazu ide zbrojiť, bije na poplach ,kto nás bude chrániť ak nie Nato.North american terorists organization sa na nás zvysoká vykašle pri ochrane našej vlasti.

 • Peter Jarumas

  Práve naopak, NATO vyvolalo migračnú krízu rozbombardovaním Líbie, Sýrie, Iraku, Afganistánu. V skutočnosti NATO ani neexistuje, je to len kamufláž pre armádu USA a vyberanie výpalného od štátov, ako sme my.

 • Len tak

  Čeliť utečencom naozaj nemusíme. Tých skutočných utečencov, je asi ako šafránu. V drvivej väčšine sa jedná o ekonomických migrantov a tým naopak čeliť musíme a k tomu nepotrebujeme NATO, ale vládu, ktorá sa dokáže postarať o poriadok na hraniciach. Nie je to však ani v najmenšom SaS, kto dáva šancu na takúto vládu. Táto strana je dnes rovnako “euro-hodnotová” ako iné koaličné strany, iba má zelenú farbu v logu.