Ilustračné PHOTO © European Union

K vyrovnaniu zamestnanosti u mužov a u žien vedie ešte dlhá cesta

Zabezpečenie rovnakého prístupu na trh práce pre mužov aj ženy je dôležitým cieľom pre Európu čeliacu výzvam, ktoré prinášajú demografické zmeny, píšu Massimiliano Mascherini a Martina Bisello v správe o problémoch a o riešeniach zamestnanosti mužov a žien.

Jednou zo spoločných hodnôt EÚ je rovnosť príležitostí bez ohľadu na pohlavie, etnický pôvod, náboženstvo či sexuálnu orientáciu. Napriek tomu je trh práce ešte ďaleko od naplnenia tejto hodnoty. V posledných desaťročiach sa síce postavenie žien zlepšilo, no podľa Mascheriniho a Bisellovej je miera zamestnanosti u žien stále nižšia ako u mužov.

Najnovšie údaje Eurostatu ukázali, že zatiaľ čo v roku 2015 bolo zamestnaných 70,8 % mužov vo veku 15 – 64 rokov, zamestnanosť žien v rovnakom veku bola len 60,4 %. Dôvodom tohto rozdielu je aj fakt, že viac ako 17 miliónov žien v Európe by prácu chcelo, no kvôli rodine alebo nesprávnym podmienkam nie sú schopné plnohodnotne vstúpiť na trh práce.

Viac..  Ekaranténu využila už viac ako tisícka Slovákov. Rezort vnútra stále čaká na schválenie spoločnosťou Apple

Celkové ročné náklady na nižšiu nezamestnanosť žien sa v roku 2013 odhadovali na približne 370 miliárd eur,  čo zodpovedalo 2,8 % HDP EÚ. Náklady sa však líšia od krajiny, napríklad v Litve a vo Švédsku sú náklady nižšie ako 1,5 % HDP, v Grécku či v Taliansku sú náklady vyššie ako 5 %.

Autori správy naznačujú, že EÚ svoj cieľ vo vyššej zamestnanosti žien v najbližších rokoch nesplní. Pri súčasnom tempe zmien by malo trvať ešte niekoľko desaťročí, kým by sa rozdiel v zamestnanosti mužov a žien úplne vyrovnal. Aj preto správa vyzýva na to, aby mal tento problém vysokú politickú prioritu.

O vik

Avatar

Odporúčame pozrieť

zamestnanci

Ľudia sa boja o svoje zamestnanie, pracovné ponuky klesajú. Pellegrini hovorí o možnej ekonomickej pandémii

BRATISLAVA / Až traja zo štyroch zamestnancov sa boja o svoju budúcnosť a chod firmy, …