EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Jana Kiššová: Zákaz nedeľného predaja – viac škody ako úžitku
Kissova
Jana Kiššová, podpredsedníčka SaS. PHOTO: archív SaS.

Jana Kiššová: Zákaz nedeľného predaja – viac škody ako úžitku

Už po niekoľký krát sa objavila snaha o zákaz nedeľného predaja v obchodoch. K politikom sa opäť pridala aj cirkev. Alebo naopak? Okrem nezmyselného zásahu do slobody jednotlivca spôsobí zákaz výpadky v štátnom rozpočte, stratu tisícok pracovných miest a pokles tržieb obchodníkov. Všetko pod rúškom „aby bola rodina v nedeľu spolu.“

Sloboda jednotlivca patrí medzi najvyššie hodnoty vyspelej demokratickej spoločnosti, a pre mňa osobne je najvyššou hodnotou vôbec. Jej obmedzovanie je zvyčajne znakom extrémizmu a racionálne možno slobodu definovať ako individuálnu voľbu jednotlivca všade, kde jej uplatnenie neobmedzuje, nepoškodzuje a neohrozuje práva a slobodu iných. Takto definovanú slobodu možno vidieť v mnohých oblastiach každodenného života, napríklad aj v individuálnej voľbe organizácie času, a to bez ohľadu na to, či je pondelok alebo nedeľa. Zákaz nedeľného predaja nie je teda ničím iným ako legislatívne organizovanie voľného času v posledný deň týždňa. Komu prospeje takýto zákon? Občanom? Kto im dnes prikazuje nakupovať v nedeľu? Zamestnancom? Kto dnes prikazuje človeku pracovať v nedeľu alebo vybrať si prácu resp. zamestnávateľa, kde je predpoklad práce v nedeľu? Obchodníkom? Kto im dnes prikazuje mať otvorené prevádzky v nedeľu?

Zákaz nedeľného predaja sa akosi prirodzene spája s hodnotami a postojmi veriacich. Štát a jeho politickí predstavitelia naprieč celým politickým spektrom by rozhodne mali rešpektovať právo veriacich v nedeľu nenakupovať, či nepracovať. Je však veľmi otázne, či je úlohou štátu, zásadným spôsobom zasahovať do slobody jednotlivca prostredníctvom obmedzovania otváracích hodín obchodov.

Zavrieme v nedeľu aj nemocnice a benzínové pumpy?

Návrh zákazu nedeľného predaja však nie je len útokom na slobodu jednotlivca, ale aj útokom na sektor obchodu. Na rozdiel od obchodov nedeľná práca na čerpacích staniciach, letiskách, nemocniciach, či v cestovnom ruchu očividne nikomu neprekáža. Slovensko je sekulárny štát, ktorý sa neviaže na žiadne náboženstvo ani ideológiu. Rešpektujem, že Konferencia biskupov Slovenska vyzvala všetkých kresťanov, aby „nedeľu prežili v kruhu rodiny, venovali svoj čas Bohu a oddychu po namáhavej práci cez týždeň.” Nepochybne je dobré, že začínajú sami od seba a obrátili sa na svojich veriacich. Nesúhlasím ale s tým, aby sa v sekulárnej krajine plošne zavádzali pravidlá vyplývajúce z pravidiel akejkoľvek viery. Rešpektujem právo veriacich v nedeľu nenakupovať a nepracovať. Toto rozhodnutie však má byť slobodné a nie prikázané zákonom, ktorý napokon obmedzí úplne všetkých.

Viac..  Jana Žitňanská: Striedanie letného a zimného času treba zrušiť

Legislatíva Európskej únie umožňuje každej členskej krajine sa rozhodnúť o tom, či povolí alebo zakáže prácu v nedeľu. Európsky súdny dvor uznal, že právo voľby otváracích hodín v nedeľu závisí od historických, kultúrnych, turistických, sociálnych a náboženských zvyklostí každého členského štátu EÚ. Spolu 18 členských štátov umožňuje mať otvorené všetky druhy obchodov minimálne istú časť nedele (Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Írsko, Maďarsko, Taliansko, Litva, Lotyšsko, Holandsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Švédsko a Veľká Británia). Ostatné krajiny k tejto téme pristupujú individuálne.

Vyššia nezamestnanosť a menej peňazí do štátnej pokladnice

Okrem zásahu do práv jednotlivca sa ako problematická javí aj finančná stránka veci. Zákaz nedeľného predaja okrem zvýšenia nezamestnanosti spôsobí nižší výber finančných prostriedkov na odvodoch a dani z príjmov, a strata sa zaznamená aj na príjmoch z DPH. Zákazom nedeľného predaja prídu o prácu tisíce ľudí a štát stratí nemalé príjmy do štátneho rozpočtu. Konkrétnejšie som to písala vo svojom staršom blogu.

V rámci ekonomického odhadu je nevyhnutné pamätať aj na sekundárne následky a dopad sa teda prejaví aj v rámci logistiky a výroby. Finálnym ekonomickým výsledkom bude rozpočtová strata štátu a strata súkromného sektora na nevyužitých výrobných prostriedkoch. Zanedbávať nemožno ani ďalšie následky napríklad v podobe nedeľnej nákupnej turistiky do zahraničia. Ešte negatívnejší však môže byť dopad na dotknutých jednotlivcov. Pre mnohých ľudí pracujúcich v maloobchode je strata zamestnania prílišným luxusom, ktorý si nemôžu dovoliť.

Tak teda: Stojí toto obmedzenie naozaj za to?

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravila JANA KIŠŠOVÁ, predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti, predsedníčka Komisie pre podnikateľské prostredie, podporu MSP a živnostníkov a podpredsedníčka strany SaS.

O Jana Kiššová

Jana Kiššová
Predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti, predsedníčka Komisie pre podnikateľské prostredie, podporu MSP a živnostníkov, podpredsedníčka strany Sloboda a Solidarita, poslankyňa NR SR /SaS/.

Odporúčame pozrieť

Stefanec

Ivan Štefanec: Jednoduchšie obchodovanie s energiami povedie k nižším cenám

Výbor Európskeho parlamentu pre výskum a energie dnes schválil novú legislatívu, ktorá zjednoduší obchodovanie s energiami v rámci …

 • Viem Nepoviem

  len jeden dotaz:
  preco je potrebne chranit pred nedelnou pracou iba predavacky v obchodoch?
  casnicky, recepcne v hoteloch, obsluha cerpacich stanic, troj ci stvorzmenna prevadzka vo fabrikach, sestricky a lekarky v nemocniciach a mnozstvo inych povolani. vykonavanych zenami nielen v nedelu, ale aj v noci. to nie su matky? ci nemaju deti? alebo nemaju rodiny? to sa pytam vierozvestcov. lebo ak ano, tak potom budme dosledni a pre vsetky zeny, nielen pre protekcnu skupinu predavaciek!

  po druhe – a co rodova rovnost? o co su zeny rovnopravnejsie oproti muzom? otcovia rodin nemaju deti, nemaju narok na nedelny oddych? rusnovodici, vodici autobusov, zelezniciari, az po zamestnancov vo fabrikach, policajtov, hasicov, lekarov dalsi. preco nemaju mat take iste pravo na svatenie nedele?

  po tretie – preco len nedele? lebo vsetci sme povinni vyznavat jedine nabozenstvo? ine nabozenstvo zakazuje pracovat v sobotu. tak to treba spojit a svatit aj sobotu, aj nedelu. a vsetkymi!
  ide nam predsa o nabozensku korektnost, alebo nie? alebo o co ine…?

 • Jano

  Dovolim si nesuhlasit. Pani Kissova tvrdi, ze by sa tym znizili trzby obchodnikov, co nie je pravda. Ak ma aspon zaklady ekonomiky, musi jej byt jasne, ze trzby obchodnikov zavisia od spotreby. Tym ze budu obchody zatvorene sa spotreba nezmeni. V momentalnej situacii, ak by obchodnik ako jediny v nedelu zatvoril a konkurencia by mala otvorene, je pravda ze zakaznici mozu nakupit u konkurencie. Keby ale ani konkurencia nemala otvorene, ludia by boli nuteni urobit nakup bud v piatok/sobotu do zasoby, alebo jednoducho pockat do pondelka. Jedna vec v com ma mozno pravdu, ze by sa mohla zvysit nezamestnanost, ale urcite nie v takej miere ako tvrdi. V nedelu totiz ludia casto pracuju nadcas. Ziaden zamestnavatel si nevezme o jedneho zamestnanca viac, aby mohol mat otvorenu prevadzku v nedelu.

  • Viem Nepoviem

   no ano. a preco by teda mali zakazovat sobotny predaj? preco sa nesmie pracovat v sobotu? lebo jedno nabozenstvo sobotu svati, a preto sa jeho uceniu musi prisposobit cela spolocnost?
   a stale tu zostava nezodpovedana otazka, preco zeny nemaju pracovat v nedelu len v obchodoch? zeny pracujuce v inych povolaniach v nedelu, nemaju deti ani rodinu?
   ak si tu akesi ine nabozenstvo zmysli, ze bude svatit stredu, tak sa mu tiez prisposobi cela spolocnost a bude ziadat zaviest stredu ako volny den?

 • Slavomir

  To je cirkevná aktivita – biskupi si myslia, že keď sa v nedeľu nebude robiť, tak viac ľudí príde do kostolov. Neprídu.

  • MiroP

   Tak čo ho sa potom Eurohujeri boja ?

   • Slavomir

    Boja sa, že ľudia budú chodiť v nedeľu do kostola 😀

 • Michal Zaborsky

  Cirkev chce jednoducho konkurencnu vyhodu nad vsetkymi ostatnymi, aby boli kostoly jedine v nedelu otvorene! Nech sa teda svojho totalne zmagoreneho navrhu drzia a prestanu pracovat v nedelu ako prve! Nikto nebrani predsa veriacim chodit na omse v sobotu, ci v piatok! Toto je hnus a dalsi pokus vnutit nam vsetkym povinne krestansky styl zivota. Kedy zacnu zakazovat nieco dalsie? Treba ich zastavit, kym je este cas, lebo namiesto moslimskej totality nam hrozi totalita krestanska. Uz aj tak maju kopec neopravnenych vyhod, ako napr. to, ze najvacsia korporacia na svete, cize rimskokatolicka cirkev neplati dane (vsetky ostatne tiez), ale naopak, vyciciavaju statny rozpocet.

 • najmudrejsi

  Zákaz nedeľného predaja – viac úžitku ako škody – toto opatrenie totiž pomôže nasmerovať ľudí k tomu, aby sa v nedeľu viac sústredili na svoje rodinné vzťahy, keď viacerým otcom a mamám bude umožnené sa stretnúť pri spoločne strávenom čase aj spolu so svojimi deťmi. Máme demografickú krízu, máme obrovskú rozvodovosť, ale indivíduá z SaS tieto tragické veci nevidia a nevidia, že to ovplyvňujú mimo iné aj zákony umožňujúce trhu zneužívať ľudí aj na nedeľnú prácu. Celú problematiku vidia ľudia z SaS len cez prizmu krátkodobých finančných ziskov, ale aj finančné zisky z dlhodobého hľadiska pri ešte väčšom rozklade rodín budú negatívne ovplyvnené. Len zdravý štát so zdravými rodinami má z dlhodobého hľadiska potenciál byť aj zdravý po finančnej stránke.

  Pani Kissova pise i dalsie hluposti… Slovensko je sekulárny štát, ktorý sa žiaľ viaže primárne na zhubnú dehumanizujúcu ideológiu sekularizmu, ktorá sa snaží vytláčať náboženstvo a jeho hodnoty na okraj, žiadna nezávislosť tu neexistuje. Štát, ktorý však nie je v prvom rade postavený na duchovnom základe a úcte k Bohu smeruje k úpadku a civilizačnému zániku – a presne na tom kooperuje aj pani Kissova, ktorej tieto veci buď nedochádzajú alebo ich úmyselne prehliada, lebo je zrejme stúpenkyňou iracionálneho ateizmu alebo iného podobného pomýleného -izmu.