EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Turecký prezident Erdogan pohrozil otvorením hraníc pre utečencov
erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. PHOTO: © European Union.

Turecký prezident Erdogan pohrozil otvorením hraníc pre utečencov

ANKARA / Turecký prezident Erdogan pohrozil otvorením tureckých hraníc pre utečencov, ktorí smerujú do Európy. Reagoval zrejme na návrh Európskeho parlamentu zmraziť prístupové rokovania s Ankarou.

“Keď sa pri hraničnom priechode v bulharskej Kapikule objavilo 50 tisíc utečencov, volali ste o pomoc. Začali ste sa pýtať sami seba, čo urobíme, keď Turecko otvorí hranice. Počúvajte ma pozorne. Pôjdete ešte ďalej, tie hranice sa otvoria, dobre si to zapíšte,”povedal Erdogan v prejave v Istanbule.

Európsky parlament vo štvrtok prijal nezáväzné uznesenie, ktoré doporučuje zmraziť prístupové rokovania pre postup Ankary proti údajným účastníkom júlového nepodareného puča. Návrh ale taktiež počíta s možnosťou rozhovory EÚ s Tureckom obnoviť.

Turecký premiér Binali Yildirim už vo štvrtok Európu varoval Európu pre prílivom utečencov a povedal, že prerušenie rozhovorov poškodí Európu viac než Turecko. Na tureckom území je viac ako 2,7 milióna sýrskych utečencov.

Viac..  Blížia sa voľby do Európskeho parlamentu. Existuje možnosť ako ukázať, že vám to nie je jedno

Turecký vicepremiér Numan Kurtulmus dnes kritiku rozšíril aj na OSN, keď v Londýne povedal, že OSN a ďalšie medzinárodné organizácie prestali byť schopné riešiť svetové problémy. Uistil taktiež, že Turecko nemení svoju zahraničnú politiku a že sa ďalej bude riadiť svojimi národnými záujmami.

EÚ s Tureckom v marci uzavrela dohodu, ktorá mala zastaviť príliv utečencov z Turecka do Grécka. Únia za to Ankare prisľúbila značnú finančnú pomoc, pokrok v prístupových rozhovoroch a uvoľnenie vízového režimu. Turecko ale Úniu obviňuje, že dohodu neplní, a hrozí jej vypovedaním. EÚ zrušenie víz podmienila mnohými požiadavkami, z ktorých mnohé zatiaľ Ankara nesplnila.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

JUncker Tusk

EÚ a Japonsko podpísali dohodu o hospodárskom partnerstve

Na dnešnom tokijskom samite EÚ a Japonska podpísali predseda Komisie Jean-Claude Juncker, predseda Európskej rady …