Ilustračné PHOTO © European Union

Na programe rokovaní je Európska obranná línia. Poslanci usilujú o väčšiu spoluprácu

Podľa niektorých znamenajú Rusko, Stredný východ, terorizmus a imigrácia potrebu zvýšiť bezpečnosť v Európskej únii. Preto zaradil Parlament Európsku obrannú líniu na program nasledujúcich rokovaní.

Urmas Paet z Aliancie liberálov a demokratov za Európu hovorí: V minulom roku sme, žiaľ, boli svedkami mnohých teroristických útokov na našej pôde. Hlavným cieľom je spojiť naše prostriedky na spoľahlivú obrannú bezpečnosť v Európskej únii.”

V súčasnosti pôsobia európske sily v Africkom rohu, ale aj v západnej časti Indického oceánu. Poslanci Európskeho parlamentu navrhujú zriadiť veliteľstvo, ktoré by plánovalo operácie krízového riadenia. Do obrany by tak mali smerovať 2 % HDP.

Obavy o medzinárodnú bezpečnosť vzbudilo aj zvolenie Donalda Trumpa za prezidenta USA. Na svedomí to majú jeho spochybnenia pozície USA v NATO. Reagoval na to Ioan Mircea Paşcu z Progresívnej aliancie socialistov a demokratov za Európu: Nesmieme zabudnúť, že NATO je spoločnou obrannou alianciou a nie spoločnosťou, ktorej nerentabilné pobočky môžu byť zrušené. Zrodila sa z poučení dvoch svetových vojen, má brániť a presadzovať hodnoty, ktoré nás spojili aj v EÚ.”

Viac sa dozviete v priloženom videu:

Viac..  Vladimír Bilčík: Otvorenie Schengenu musí byť prvým krokom úspešnej hospodárskej obnovy po koronakríze

O vik

Avatar

Odporúčame pozrieť

Omar Jimenez

Po smrti Georgea Floyda v USA vypukli obrovské nepokoje, reportéra CNN zatkli počas živého vysielania

V Atlante vypukli obrovské nepokoje po tom, keď v pondelok zatkol policajt Afroameričana Georgea Floyda. …