EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Bezplatná poradenská služba EÚ oslávila svoje 20. narodeniny
vasa-europa
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Bezplatná poradenská služba EÚ oslávila svoje 20. narodeniny

Bezplatná poradenská služba EÚ pre verejnosť Vaša Európa – Poradenstvo oslávila v sobotu 26. novembra svoje 20. narodeniny. Od roku 1996 poskytla poradenstvo prispôsobené na mieru v 210 000 prípadoch.

Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek vysvetľuje: “Desaťtisíce Slovákov žijú v iných krajinách Európskej únie. Pri svojej práci , štúdiu či podnikaní majú rovnaké práva ako miestni obyvatelia. Ak potrebujú rady ohľadom  uplatňovania svojich práv, tak môžu  využiť bezplatnú poradenskú službu EÚ. Kedykoľvek a vo svojom rodnom jazyku. Služba, vďaka ktorej dostanete odpoveď už do 4 pracovných dní, funguje už 20 rokov a doteraz pomohla vyriešiť tisíce prípadov.”

Právni experti z Európskeho útvaru pre občiansku činnosť (ECAS) v lehote maximálne do týždňa poskytujú bezplatné a osobné poradenstvo v jazyku, ktorý si zvolíte. Taktiež pomáhajú objasniť ustanovenia európskeho práva a vysvetľujú uplatňovanie práv v EÚ. Ide o tím 65 nezávislých právnikov, ktorí majú na starosti všetky úradné jazyky EÚ a poznajú tak právo EÚ, ako aj vnútroštátne právo všetkých krajín EÚ.

Odpovedajú na otázky občanov EÚ (prípadne tých, ktorí sú rodinnými príslušníkmi občana EÚ), podnikateľov so sídlom v Únii, či európskych alebo vnútroštátnych informačných a poradenských služieb, ktoré konajú v menej jednotlivcov.

Základom služby je portál Vaša Európa, ktorý ponúka praktické rady a užitočné tipy o otázkach, ako je pobyt, štúdium, práca, nakupovanie, cestovanie, či podnikanie v rámci EÚ.

Viac informácií o službe môžete nájsť tu: http://europa.eu/youreurope/advice/index_sk.htm .

Viac..  EÚ a Austrália začali rokovať o komplexnej a ambicióznej obchodnej dohode

O dac

Odporúčame pozrieť

Miroslav MIKOLASIK

Miroslav Mikolášik: Začal sa reálny celoeurópsky boj s kybernetickými hrozbami

Dnes už otázka neznie, či, ale kedy sa staneme svedkami ďalšieho rozsiahleho kybernetického útoku. Kým …