vasa-europa
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Bezplatná poradenská služba EÚ oslávila svoje 20. narodeniny

Bezplatná poradenská služba EÚ pre verejnosť Vaša Európa – Poradenstvo oslávila v sobotu 26. novembra svoje 20. narodeniny. Od roku 1996 poskytla poradenstvo prispôsobené na mieru v 210 000 prípadoch.

Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek vysvetľuje: “Desaťtisíce Slovákov žijú v iných krajinách Európskej únie. Pri svojej práci , štúdiu či podnikaní majú rovnaké práva ako miestni obyvatelia. Ak potrebujú rady ohľadom  uplatňovania svojich práv, tak môžu  využiť bezplatnú poradenskú službu EÚ. Kedykoľvek a vo svojom rodnom jazyku. Služba, vďaka ktorej dostanete odpoveď už do 4 pracovných dní, funguje už 20 rokov a doteraz pomohla vyriešiť tisíce prípadov.”

Právni experti z Európskeho útvaru pre občiansku činnosť (ECAS) v lehote maximálne do týždňa poskytujú bezplatné a osobné poradenstvo v jazyku, ktorý si zvolíte. Taktiež pomáhajú objasniť ustanovenia európskeho práva a vysvetľujú uplatňovanie práv v EÚ. Ide o tím 65 nezávislých právnikov, ktorí majú na starosti všetky úradné jazyky EÚ a poznajú tak právo EÚ, ako aj vnútroštátne právo všetkých krajín EÚ.

Odpovedajú na otázky občanov EÚ (prípadne tých, ktorí sú rodinnými príslušníkmi občana EÚ), podnikateľov so sídlom v Únii, či európskych alebo vnútroštátnych informačných a poradenských služieb, ktoré konajú v menej jednotlivcov.

Základom služby je portál Vaša Európa, ktorý ponúka praktické rady a užitočné tipy o otázkach, ako je pobyt, štúdium, práca, nakupovanie, cestovanie, či podnikanie v rámci EÚ.

Viac informácií o službe môžete nájsť tu: http://europa.eu/youreurope/advice/index_sk.htm .

Viac..  Konferencia o budúcnosti Európy: Zapojenie občanov EÚ ako jej neodmysliteľná časť

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

jadrova elektraren

Európska komisia sa rozhodla zaradiť jadrovú energiu medzi udržateľné zdroje

Európska komisia, aj na základe apelu Slovenska, na poslednom rokovaní Európskej rady pripravila návrh, ktorý …