geoblokovanie
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Europoslanci chcú, aby ste k svojmu online obsahu mali prístup aj v iných krajinách EÚ

m to nepodarí. Na vine sú obmedzenia týkajúce sa autorských práv. Do budúcnosti by sa to však malo zmeniť. Poslanci z výboru pre právne veci odhlasovali návrh, ktorý požaduje, aby ste k svojmu online obsahu mali prístup aj v iných krajinách EÚ. 

Veľa ľudí má dnes na internete predplatený prístup k filmom, športovým prenosom, hudbe, hrám alebo knihám. Služby ako Netflix alebo Viaplay už nikomu netreba špeciálne predstavovať.

Parlament je presvedčený, že obsah, za ktorý platíte, máte právo vidieť aj vtedy, keď nie ste na Slovensku. Napríklad počas dovolenky alebo služobnej cesty. Nie vždy je to však možné. Licencie na filmy, hudbu alebo hry sa zvyčajne vzťahujú na určité územie. Vyplýva to z tzv. teritoriálneho princípu ochrany autorských práv.

Výbor Európskeho parlamentu pre právne veci schválil návrh nariadenia o cezhraničnej prenosnosti online obsahových služieb. Ten požaduje, aby ste sa k svojim filmov a ďalšiemu obsahu mohli dostať aj vtedy, ak sa dočasne nachádzate v inej krajine EÚ.

Viac..  Zatepľovanie bytových domov bude jednoduchšie vďaka 48 miliónom eur z eurofondov

„Je to akási výnimka, ktorá zaručuje cezhraničnú prenosnosť počas krátkeho časového obdobia. Má dve podmienky: pobyt v zahraničí musí byť dočasný a po druhé, musíme vedieť overiť, že za obsah ste doma skutočne zaplatili,“ vysvetľuje spravodajca Parlamentu Jean-Marie Cavada (ALDE, FR).

O konečnom znení pravidiel začnú teraz poslanci vyjednávať s členskými štátmi v Rade EÚ.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Rekapitulácia prvého polroka 2021 v EP: Covid-19, Konferencia o budúcnosti Európy a klimatický predpis

Počas prvého polroka 2021 Európsky parlament prijal opatrenia na zmiernenie dopadov koronakrízy a spustil Konferenciu …