geoblokovanie
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Europoslanci chcú, aby ste k svojmu online obsahu mali prístup aj v iných krajinách EÚ

m to nepodarí. Na vine sú obmedzenia týkajúce sa autorských práv. Do budúcnosti by sa to však malo zmeniť. Poslanci z výboru pre právne veci odhlasovali návrh, ktorý požaduje, aby ste k svojmu online obsahu mali prístup aj v iných krajinách EÚ. 

Veľa ľudí má dnes na internete predplatený prístup k filmom, športovým prenosom, hudbe, hrám alebo knihám. Služby ako Netflix alebo Viaplay už nikomu netreba špeciálne predstavovať.

Parlament je presvedčený, že obsah, za ktorý platíte, máte právo vidieť aj vtedy, keď nie ste na Slovensku. Napríklad počas dovolenky alebo služobnej cesty. Nie vždy je to však možné. Licencie na filmy, hudbu alebo hry sa zvyčajne vzťahujú na určité územie. Vyplýva to z tzv. teritoriálneho princípu ochrany autorských práv.

Viac..  Slováci minuli počas karantény na potraviny podľa Slovenskej sporiteľne už viac ako 48 miliónov eur

Výbor Európskeho parlamentu pre právne veci schválil návrh nariadenia o cezhraničnej prenosnosti online obsahových služieb. Ten požaduje, aby ste sa k svojim filmov a ďalšiemu obsahu mohli dostať aj vtedy, ak sa dočasne nachádzate v inej krajine EÚ.

„Je to akási výnimka, ktorá zaručuje cezhraničnú prenosnosť počas krátkeho časového obdobia. Má dve podmienky: pobyt v zahraničí musí byť dočasný a po druhé, musíme vedieť overiť, že za obsah ste doma skutočne zaplatili,“ vysvetľuje spravodajca Parlamentu Jean-Marie Cavada (ALDE, FR).

O konečnom znení pravidiel začnú teraz poslanci vyjednávať s členskými štátmi v Rade EÚ.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

lietadlo

Letecké spoločnosti sa musia vysporiadať so súčasnými mimoriadnymi okolnosťami. EÚ im sľubuje pomoc

Predsedníčka Výboru EP pre dopravu Karima Delli prisľúbila urýchlené prerokovanie návrhu, ktorý leteckým spoločnostiam umožní …