Kissova
Jana Kiššová, podpredsedníčka SaS. PHOTO: archív SaS.

SaS: Projekt Energetickej únie má budúcnosť

Hlavnou témou dnešného stretnutia predsedov hospodárskych výborov parlamentov EÚ bola Energetická únia. Diskusiu o jej súčasnom stave viedla predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Jana Kiššová s podpredsedom Európskej komisie Marošom Šefčovičom. Ten účastníkov stretnutia informoval o zimnomenergetickom „megabalíku“ návrhov, ktorý bol schválený v stredu (30. 11.) v Bruseli.

„Jeho súčasťou je nové nariadenie o trhu s energiami, pravidlá pre kapacitné mechanizmy, novela smerníc v oblasti obnoviteľných zdrojov aj energetickej efektívnosti, zmeny v riadení energetiky či fungovaní agentúry ACER a tiež v oblasti dotácií pre fosílne palivá,“ hovorí hostiteľka Kiššová.

Dodáva, že podľa slov eurokomisára Šefčoviča len v samotnom sektore energetickej efektívnosti by dosiahnutie cieľa jej 30% zvýšenia do roku 2030 pre EÚ znamenalo zvýšené príjmy vo výške 70 miliárd eur a súčasne 400 tisíc nových pracovných miest v tomto inovatívnom odvetví.

Na prezentovaný energetický balík vo svojom vystúpení pochvalne reagoval aj predseda Výboru pre priemysel, výskum a energetiku Európskeho parlamentu Jerzy Buzek. „Ten vyzdvihol Energetickú úniu ako najvýznamnejší projekt Európskej únie za posledných 50 rokov,“ informuje Kiššová.

V rámci druhého panelu sa účastníci konferencie venovali energetickej únii aj z pohľadu výskumu a inovácií. Diskusiou sprevádzal Karol Galek, predseda Komisie pre technologický rozvoj a inovácie pôsobiacej v rámci hospodárskeho výboru. V treťom paneli boli hlavnou témou budúce inteligentné systémy so zameraním na spotrebiteľa.

Viac..  Je čas na Európskeho komisárka/ku pre zvieratá? Pýta sa europoslanec Michal Wiezik

Možnosť prezentácie dostali aj dva inovatívne projekty. “Prvým bol slovenský start-up, firma GreenWay, ktorá sa zameriava na budovanie siete inteligentných rýchlonabíjacích staníc na Slovensku. Druhým bol česká firma TECO zabezpečujúca automatizáciu riadenia systémov pre stoje, procesy, budovy a dopravu,” popisuje Galek.

Diskutované témy a závery konferencie dostatočne popísali a identifikovali dôležité ciele Energetickej únie. „Významné osobnosti európskej, ale aj slovenskej politickej a odbornej scény, ktoré sa podujatia zúčastnili, mu dali nielen náležitú váhu, ale predstavujú tiež záruku ďalšieho úspešného napredovania projektu Energetickej únie,“ uzatvárajú Kiššová a Galek.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

jadrova elektraren

Európska komisia sa rozhodla zaradiť jadrovú energiu medzi udržateľné zdroje

Európska komisia, aj na základe apelu Slovenska, na poslednom rokovaní Európskej rady pripravila návrh, ktorý …