ZITNANSKA, Jana
Europoslankyňa Jana Žitňanská. PHOTO: © European Union- EP.

Jana Žitňanská: Deti majú právo na prítomnosť rodičov v nemocnici

Europoslankyňa Jana Žitňanská vyzvala ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera, aby rešpektoval právo dieťaťa mať počas hospitalizácie pri sebe rodiča alebo jeho zástupcu.

Poslankyňa EP tak reagovala na vystúpenie Jána Richtera v pléne NR SR, kde počas rozpravy k zákonu o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia na margo prítomnosti rodiča v nemocnici počas hospitalizácie uviedol: “Nepreberajme a neriešme veci, za ktoré musí niesť zodpovednosť to zariadenie, aby sa nestalo, že po tom, čo tam nosíme príbor, toaletný papier, budeme musieť nosiť aj obsluhu, ktorá sa bude starať o našich chorých, postihnutých.“

Ako uviedla Jana Žitňanská, podľa odborníkov je prítomnosť rodiča počas hospitalizácie dieťaťa dôležitou súčasťou zdravotnej starostlivosti, navyše sú to oni, ktorí často po prepustení dieťaťa z nemocničnej starostlivosti pokračujú v ošetrovaní, starostlivosti o dieťa doma. „Už len samotný fakt byť hospitalizovaný nie je nič príjemné, preto pre duševnú a psychickú pohodu, ktorá je významnou súčasťou akejkoľvek liečby, je dôležité, aby sa dieťa cítilo bezpečne, malo vo svojej blízkosti osobu, ktorej dôveruje, ktorá sa mu v čase, keď nie je priamo v starostlivosti lekárov alebo sestier, môže venovať.“

Slovenská vláda v roku 2001 prijala Chartu práv pacienta, ktorá v článku 7 hovorí o možnosti prijať do nemocnice dieťa do šiestich rokov v sprievode rodiča na základe odporúčania ošetrujúceho lekára. Staršie deti takúto možnosť majú po posúdení ich psychického a fyzického stavu, ale k odporúčaniu ošetrujúceho lekára navyše potrebujú súhlas revízneho lekára. Podľa Jany Žitňanskej je načase túto čas Charty novelizovať.

Viac..  M. Šimečka: Koalícia chce ovládnuť štátnych úradníkov, napriek dlhodobým odporúčaniam EÚ

„Od roku 1988 existuje Charta práv hospitalizovaného dieťaťa, ktorá jasne ustanovuje, že deti v nemocnici majú vždy právo mať pri sebe svojich rodičov alebo ich zástupcov. V EÚ máme niekoľko krajín, ktoré dokonca toto právo majú zakotvené v legislatíve. V každom prípade trend vo svete je jednoznačný – umožniť rodičovi aktívne sa zapojiť,“ uviedla europoslankyňa Jana Žitňanská, ktorá plánuje začiatkom budúceho týždňa prerokovať túto tému s vedením ministerstva zdravotníctva.

„Som presvedčená, že prihlásenie sa ku Charte práv hospitalizovaného dieťaťa je v najlepšom záujme všetkých detí,“ dodala poslankyňa.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

ockovanie

Európska komisia schválila použitie vakcíny Pfizer-BioNTech u detí od 12 rokov

Európska komisia schválila použitie vakcíny proti koronavírusu od konzorcia Pfizer-BioNTech aj u mladých ľudí vo …