EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Lajčák: Výziev, ktorým čelíme, je priveľa a máme na ne len veľmi málo odpovedí
lajcak
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák . PHOTO: © European Union.

Lajčák: Výziev, ktorým čelíme, je priveľa a máme na ne len veľmi málo odpovedí

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák vystúpil ako prvý rečník v rozprave na plenárnom rokovaní 23. ministerskej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vo štvrtok v Hamburgu. Predmetom zasadnutia bolo posilnenie OBSE vo svetle existujúcich konfliktov a nových globálnych hrozieb.

>Minister M. Lajčák v tejto súvislosti vo svojom vystúpení pripomenul, že na európskom kontinente sa stále nedarí zažehnať staré hrozby a krízy a navyše pribúdajú nové: „Výziev, ktorým čelíme, je priveľa a máme na ne len veľmi málo odpovedí. Práve preto musíme v týchto náročných časoch využiť všetko, čo máme k dispozícii. OBSE je pritom jedným z najdôležitejších a najvýznamnejších nástrojov. Združuje 57 krajín severnej pologule, disponuje rokmi nahromadenými skúsenosťami a predstavuje prevenciu. Na toto by sme sa mali sústrediť,“ zdôraznil minister M. Lajčák.

Viac..  Prezident finančnej správy Imrecze rezignuje na svoju funkciu

„Práve na pôde OBSE by sa mali jej členské krajiny snažiť o nachádzanie riešení aktuálnych problémov pre globálny mier, zaoberať sa očakávaniami ľudí ohľadom vlastnej dôstojnosti a bezpečnosti a pracovať s faktami a ústretovo, nie v atmosfére nedôvery,“ poznamenal minister M.Lajčák.

„Rád by som v tomto úsilí ponúkol potenciál Slovenska, naše skúsenosti a odhodlanie pracovať pre mier a stabilitu. Preto by som chcel požiadať o podporu kandidatúry SR na predsedníctvo v OBSE v roku 2019,“ obrátil sa na partnerov minister M. Lajčák.

Na okraj ministerskej rady v Hamburgu  ešte absolvoval aj bilaterálne rokovania s partnermi z Andorry, Moldavska a z Nórska.

O dac

Odporúčame pozrieť

kniha

Európsky deň jazykov 2018: Ako sme na tom s ovládaním cudzích jazykov?

V rámci celoeurópskych osláv jazykovej rozmanitosti, ktoré už tradične pripadajú na 26. septembra, sa 20. …