fico
Premiér Robert Fico. PHOTO: © European Union.

Matteo Renzi zodpovedá za prípadnú destabilizáciu eurozóny, hovorí Fico

BRATISLAVA / Odstupujúci taliansky premiér Matteo Renzi bude priamo zodpovedný za prípadnú destabilizáciu eurozóny v nasledujúcich mesiacoch. Povedal to vo štvrtok predseda slovenskej vlády Robert Fico. Renzimu vytkol spojenie otázky svojho zotrvania na čele kabinetu s výsledkami referenda o reforme ústavy.

“Pokiaľ dôjde k predčasným voľbám, predstavme si, že komik Beppe Grillo vyhrá voľby, zostaví vládu a môže dôjsť k referende o eure. A potom začína skutočne vážny problém,” uviedol Fico v parlamente, kde odpovedal na otázky poslancov.

Bývalý komik Beppe Grillo v Taliansku vedie populistické Hnutie piatich hviezd, ktoré si robí nádeje na víťazstvo v prípadných predčasných voľbách. Tento týždeň hnutie podalo návrh na zmenu volebného zákona tak, aby pravidlo umožňujúce víťazovi mať nadpolovičný počet poslaneckých mandátov v parlamente, keď dosiahne aspoň 37 percent volebných hlasov, bolo rozšírené z parlamentu aj na senát.

Viac..  Slovensko do nového protikrízového záručného fondu EIB poskytne záruky vyše 75 miliónov eur

Najväčšia politická chyba

Fico kritizoval Renziho za to, že spojil svoje zotrvanie na poste premiéra s presadením navrhovaných ústavných zmien. Talianski voliči reformu ústavy v plebiscite počas minulého víkendu odmietli a Renzi následne podal demisiu.

“Od samého začiatku bolo evidentné, že taliansky premiér dostane na frak a dostal absolútne statočne. Vydierať vnútropolitickou témou, ktorej dokopy nikto nerozumel, je najväčšia politická chyba,” povedal slovenský premiér. Rovnakú chybu podľa neho urobili aj v Británii v súvislosti s referendom o vystúpení krajiny z Európskej únie.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

koronavirus

Maďarsko si rezervovalo päť miliónov dávok potenciálnej vakcíny proti koronavírusu

BRATISLAVA – Maďarsko si rezervovalo takmer päť miliónov dávok potenciálnej vakcíny proti koronavírusu, informoval šéf …