EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Monika Beňová: Riešenia problémov v rámci EÚ môžeme nájsť len spoločne
benova
Monika Flašíková-Beňová. PHOTO: © European Union-EP.

Monika Beňová: Riešenia problémov v rámci EÚ môžeme nájsť len spoločne

Európska únia  (EÚ) je napriek mnohým výzvam, pred ktorými v súčasnosti stojí, stále jedným z najúspešnejších projektov spolupráce v celej európskej histórii. V uplynulých desiatkach rokov bolo aj vďaka nej možné zaistiť mier, priniesť stabilitu a prosperitu jednotlivým krajinám.

S problémami, ktoré v súčasnosti EÚ rieši by sa žiaden z jej členských štátov nedokázal vysporiadať samostatne. Je jedno či ide o záležitosti súvisiace s dlhovou krízou, migračnou vlnou, či bezpečnosťou. Riešenia môžeme nájsť len spoločne. Nič na tom nemení ani nárast populizmu, nacionalizmu a demagógie. Tie by dokázali riešenia len oddialiť, prípadne úplne znemožniť,“ uviedla europoslankyňa Monika Flašíková Beňová. Ťažkopádnosť Únie pri vyrovnávaní sa s niektorými záležitosťami je podľa nej naopak spôsobená aj nedostatočnou koordináciou jednotlivých krajín, presadzovaním parciálnych záujmov a neschopnosťou niektorých národných lídrov dohodnúť sa.

Z riešenia svojich kríz však môže vzísť posilnená tak EÚ, ako aj jej jednotliví členovia. Mohla by naplniť svoj potenciál skutočného globálneho aktéra,“ poznamenala poslankyňa. V súčasnosti je EÚ najsilnejším ekonomickým blokom, najvýznamnejším poskytovateľom humanitárnej a rozvojovej pomoci, ako aj lídrom vo viacerých technologických oblastiach, či v boji proti klimatickým zmenám.Potrebná je aj intenzívnejšia spolupráca v obrannej oblasti. Bude sa tak môcť aktívnejšie podieľať na predchádzaní a riešení konfliktných situácii vo svojom najbližšom okolí. Pomáhať zaisťovať mier a stabilitu. To je dôležité napríklad aj pre vysporiadanie sa s utečeneckou krízou. Zároveň by sa zvýšila účinnosť momentálne stále nedostatočne využitej európskej diplomacie, priblížila Monika Flašíková Beňová. Európsky parlament sa bude touto problematikou zaoberať počas tohto týždňového plenárneho zasadnutia v rámci správy o vykonávaní spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky.

Viac..  Komisia zaslala Rade odporúčanie na začatie rokovaní podľa článku 50 so Spojeným kráľovstvom

O dac

Odporúčame pozrieť

margrethe vestager

Európska komisia začala vyšetrovanie verejného financovania závodu Jaguar Land Rover na Slovensku

Európska komisia začala podrobné vyšetrovanie, ktorého cieľom je posúdiť, či plány Slovenskej republiky poskytnúť 125 …