EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / CESTOVANIE / Ako vylepšiť a podporiť európsku vlakovú dopravu?
vlak
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Ako vylepšiť a podporiť európsku vlakovú dopravu?

zeleznice

Poslanci Európskeho parlamentu rokujú a hlasujú o tom, ako vylepšiť a podporiť európsku vlakovú dopravu. Na programe plenárneho zasadnutia je tzv. štvrtý železničný balík, vďaka ktorému by sa mali otvoriť trhy vnútroštátnej železničnej prepravy a zlepšiť konkurencieschopnosť. Cestujúcim by to malo priniesť lepšie a lacnejšie služby.

Doprava po koľajniciach je, čo sa týka splodín, najčistejšia. V EÚ sa však potrebuje zatraktívniť a vylepšiť. Práve tieto vylepšenia sú predmetom plenárnej debaty a hlasovania. Poslanci sa budú zaoberať tzv. štvrtým železničným balíkom, ktorého súčasťou sú tri návrhy.  Za cieľ majú to, aby sa vlakom a železničným spoločnostiam umožnil prístup do celej EÚ.

Otvorenie trhov vnútroštátnej osobnej železničnej prepravy

Železničné spoločnosti budú mať zaistený prístup k železničným sieťam v celej EÚ bez diskriminácie za podmienky, že sa tým neohrozia zmluvy o verejných službách. Znamená to, že na trh budú môcť vstupovať noví poskytovatelia služieb.

Viac..  Slováci si opäť budú musieť načrieť hlbšie do vrecka. Cena elektriny porastie

Jednotný európsky železničný priestor

Vytvorenie tohto spoločného priestoru by malo prispieť v zvýšeniu konkurencieschopnosti železníc, rozvoju intergrovanej železničnej site a zlepšeniu poskytovaných služieb. Alebo jednoduchšie povedané: viac spojov a lepšiu dochvíľnosť.

Kvalitné a spoľahlivé železničné služby

Poslanci očakávajú, že nové pravidlá budú stimulovať investície do železničnej dopravy a povedú k zlepšeniu kvality služieb a zníženiu cien pre cestujúcich. Cestovanie vlakom je oproti iným druhom dopravy ekologickejšie, častejšie využívanie vlakov by tak malo mať za následok aj pokles emisií.

O dac

Odporúčame pozrieť

ludia

Migranti prispievajú do štátneho rozpočtu ročne o takmer 2600 eur viac ako domáci

LONDÝN / Migranti prichádzajúci z Európskej únie a pracujúci v Spojenom kráľovstve prispievajú každý rok približne …