lajcak
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. PHOTO: Archív MZV.

Lajčák: Naše prvé predsedníctvo môžeme uzavrieť so cťou a dlhým zoznamom výsledkov

Slovensko na začiatku svojho historicky prvého predsedníctva v Rade Európskej únie sľúbilo, že sa zameria na pozitívnu agendu a na posilnenie EÚ v záujme všetkých jej občanov. Na konci predsedníctva si dovolím tvrdiť, že sme túto ambíciu naplnili.“ Na záver poslednej Rady EÚ pre všeobecné záležitosti to v utorok v Bruseli povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, ktorý jej v mene SR predsedal.

Naše prvé predsedníctvo môžeme  uzavrieť so cťou a pomerne dlhým zoznamom výsledkov vo viacerých oblastiach,” zbilancoval minister M. Lajčák. Zároveň sa poďakoval všetkým partnerom, ktorí Slovensko pri výkone predsedníckej funkcie podporili a pomohli mu.Osobitne ďakujem desiatkam slovenských expertov, diplomatov a všetkých našich zamestnancov, bez ktorých by toto predsedníctvo nemohlo byť takým jednoznačným úspechom,“  dodal minister M. Lajčák.

Rada na rokovaní v utorok formálne odsúhlasila vyjednávaciu pozíciu pre Európsky fond udržateľného rozvoja, čo je zásadný krok na ceste k jeho vytvoreniu. Ide o dôležitý nástroj na odstraňovanie  príčin migrácie vytváraním pracovných miest, podporou investícií a rozvoja v partnerských krajinách Afriky ale aj v európskom susedstve.

Ministri na Rade pre všeobecné záležitosti schválili aj vyjednávaciu pozíciu k modernizácii ochranných obchodných nástrojov. Rada EÚ takisto odsúhlasila spoločné vyhlásenie, ktorým vytyčuje priority EÚ na rok 2017 tak, ako to dohodlo slovenské predsedníctvo s Európskou komisiou a Európskym parlamentom.

Je to vôbec po prvýkrát, že sa tri inštitúcie dohodli na legislatívnych prioritách na ďalší rok. To by nám malo umožniť dosiahnuť pokrok v šiestich  prioritných oblastiach od  zamestnanosti, rastu a investícií, cez sociálnu Európu, bezpečnosť, reformu migračnej politiky až po spoločný digitálny trh, energetiku a ochranu klímy,” spresnil minister M. Lajčák.

Deklaráciu následne podpísali v Štrasburgu premiér Robert Fico za predsednícku krajinu EÚ, predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.

Ministri na Rade pre všeobecné záležitosti venovali veľký priestor aj téme rozširovania EÚ. Vynaložili sme tu značné úsilie a veľa energie. Prijali sme predsednícke vyhlásenie ku krajinám v prístupovom procese, kde potvrdzujeme rozširovanie ako kľúčovú politiku EÚ a podčiarkujeme potrebu udržania jej dôveryhodnosti, ktorá je obojsmerná – keď kandidáti splnia potrebné kritériá a reformy, Únia ich musí posunúť bližšie k sebe,” povedal minister M. Lajčák a spresnil, že Slovensko malo ambicióznejšie plány, ale jedna členská krajina nebola ochotná podporiť kompromis prijateľný pre všetkých ostatných.

Viac..  M. Beňová: Minimálny príjem musí motivovať ľudí zamestnať sa

Rada pre všeobecné záležitosti sa okrem toho už tradične venovala aj obsahovej príprave rokovania Európskej rady, na ktorej sa zídu premiéri a prezidenti členských štátov v Bruseli vo štvrtok.

Keďže utorkové zasadnutie ministrov pre európske záležitosti EÚ bolo posledným počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ, minister M. Lajčák na záver symbolicky odovzdal predsednícky zvonec, ktorým sa otvárajú a končia rokovania, predstaviteľovi nasledujúcej predsedníckej krajiny – maltskému vicepremiérovi Louisovi Grechovi.

Po skončení Rady minister M. Lajčák ešte v mene EÚ spolupredsedal medzivládnym konferenciám so Srbskom a Čiernou Horou.

V prípade Srbska, EÚ otvorila dve ďalšie kapitoly v procese vyjednávaní o vstupe a jednu hneď predbežne uzavrela. Srbsko tak už od začiatku procesu otvorilo celkom 6 kapitol, z toho štyri počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ, ktorého prioritou je aj rozširovanie EÚ.

Pre Srbsko je to významný krok vpred a pre naše predsedníctvo konkrétny výsledok, že sa nám podarilo vniesť do procesu dynamiku a kredibilitu,” konštatoval minister M. Lajčák po rokovaní s komisárom EÚ pre rozšírenie Johannesom Hahnom a srbskou ministerkou pre európsku integráciu Jadrankou Joksimovićovou.

Na medzivládnej konferencii s Čiernou Horou otvorila EÚ tiež dve kapitoly, čím sa ich celkový počet vo vyjednávacom procese Čiernej Hory dostal na 26 z celkového počtu 35. Ide bez akýchkoľvek pochýb o uznanie pokroku krajiny pri napĺňaní kritérií na  členstvo a vykonávaní potrebných reforiem,” poznamenal minister M. Lajčák na tlačovej konferencii s komisárom J. Hahnom a hlavným vyjednávačom Čiernej Hory Aleksandrom Andrijom Pejovićom. „Dnes sme vyslali zreteľný signál, že EÚ je naďalej príťažlivá, dôveryhodná a plní svoje sľuby, keď si uchádzači o členstvo plnia svoje úlohy,” uzavrel minister M. Lajčák.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

nevedalova

Katarína Roth Neveďalová: Svoje prvé vystúpenie v pléne som venovala Slovensku. VIDEO

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …

Consent choices