Domov / POLITIKA / Toto sú predsavzatia Európskeho parlamentu na rok 2017. Dotknú sa všetkých dôležitých oblastí
znak eura a vlajky
PHOTO © European Union

Toto sú predsavzatia Európskeho parlamentu na rok 2017. Dotknú sa všetkých dôležitých oblastí

Migranti, teroristické hrozby, škandál s emisiami, daňové podvody v Paname či problematika obnoviteľných zdrojov. To sú témy, ktoré v roku 2016 najviac hýbali Európu. Členovia Európskeho parlamentu sa chcú zamerať v novom roku práve na podobné prípady.

Niektoré členské štáty sú ochromené príchodom migrantov, kým niektoré iné ich prevzali len neúmerne málo. Parlament plánuje v roku 2017 reformu registračného systému žiadostí o azyl a tiež chce rovnomernejšie presídliť utečencov po Európe.

Škandál s panamskými dokumentmi odhalili, že niektoré európske spoločnosti a niektorí jedinci vo veľkom prali špinavé peniaze a vyhýbali sa daniam. Na jar Parlament navrhne spôsoby riešenia daňových škandálov v Únii.

Europoslanci sa zamerajú aj na teroristov. V roku 2015 sa zaznamenal rekordný počet teroristických útokov v členských štátoch – presne 211. V reakcii na čoraz väčšie hrozby má nový zákon definovať cestovanie, financovanie a nábor zahraničných bojovníkov ako trestné činy.

Viac..  Európania oslavujú Deň Európy, symbolické narodeniny Európskej únie

Poslanci EP chcú spríjemniť pre občanov členských štátov aj online prostredie. Chcú zrušiť obmedzenia pri cezhraničných nákupoch a prístupe k online odberu hudby, filmov, digitálnych kníh či športu pre dovolenkárov v rámci Európy. Ide o súčasť plánu na dosiahnutie plne digitalizovaného trhu v Európe.

Energia z obnoviteľných zdrojov predstavovala v roku 2014 menej než 13% z celkovej spotreby energie v Únii. Emisie CO2 sú takisto príliš vysoké. V budúcom roku bude Parlament požadovať  ich zníženie o 40% do roku 2030, tiež chce motivovať priemysel k využívaniu energie zo zdrojov, ktoré menej škodia podnebiu.

O oma

Avatar

Odporúčame pozrieť

EU

Predvolebná atmosféra v Bruseli: Budeme aj tentoraz v účasti na poslednom mieste?

BRATISLAVA/BRUSEL / Tento týždeň nás čakajú voľby do Europarlamentu. Slovenskí voliči ich ale pravidelne ignorujú. …