EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Ľubomír Galko: Otvorený list prezidentovi Andrejovi Kiskovi
galko
Ľubomír Galko. PHOTO: Archív ĽG.

Ľubomír Galko: Otvorený list prezidentovi Andrejovi Kiskovi

Vážený pán prezident, milý pán Kiska,

dovoľujem si takéto osobnejšie oslovenie, obraciam sa totiž na Vás nielen ako Váš volič, ale aj ako verejne činná osoba, ktorá Vás vo Vašej kandidatúre v druhom kole prezidentských volieb opakovane podporila. Nepochybujem, že ste na to nezabudli, ako som na to nezabudol ja –  na nechutnú kampaň, ktorú proti Vám viedla strana Smer-SD a Váš protikandidát Robert Fico; na tie kýble špiny o úžerníctve či scientológii. Som presvedčený, že Smer-SD pod Ficovým vedením použil všetko, čo mohol, aby Vás zdiskreditoval a urval si nečestnými prostriedkami prezidentskú funkciu pre seba. Tajné služby, na ktoré mal ako premiér dosah, verejnoprávne i niektoré súkromné média…  Ficova porážka a Vaše víťazstvo mali preto zásadný význam pre Slovensko, pre každého občana, ktorý chce žiť v slušnej krajine.

Pán prezident, poviem Vám úprimne, že počas rokov, čo ste vo funkcii, sa našli niektoré body, v ktorých s Vami nesúhlasím. Azda najvypuklejším príkladom je Váš postoj k migračnej politike. Vo Vašich akcentoch na humanitárne aspekty absentuje podľa môjho názoru bezpečnostné riziko.  Pre mňa ako bývalého ministra obrany sú otázky vonkajšej a vnútornej bezpečnosti na prvom mieste. Schopnosť západnej civilizácie absorbovať a integrovať príval utečencov z moslimského prostredia, ktoré je vzdialené liberálnej demokracii, je podľa môjho názoru značne obmedzená. Toto nie je podľa mňa xenofóbia, ale racionálne rešpektovanie reality. Ale našli by sa aj iné témy, kde sa celkom nezhodujeme, ale to som ani neočakával, že sa budeme vo všetkom zhodovať. Takže napriek niektorým týmto čiastkovým názorovým nezhodám Vám chcem povedať, že Vás pokladám za skvelého prezidenta. Najlepšieho v histórii samostatného Slovenska a som s Vašou prácou ako Váš volič spokojný. Nebudem písať podrobnosti, poviem len to, že sa ozývate vtedy, keď sa ozývať máte, áno, napríklad aj vtedy, keď my v opozícii narážame na arogantnú, neústupčivú koaličnú väčšinu.

Viac..  Jana Kiššová: Povinný 13. plat bude nakoniec nepovinný

Keď si spomeniem na Váš posledný prejav v parlamente a spomeniem si na Vášho predchodcu Ivana Gašparoviča, tak sa úprimne teším, že ste tam, kde ste.

Zároveň ma ale takpovediac obchádzajú mdloby – a to je aj dôvod, prečo Vám píšem.

V poslednej dobe vidíme zvýšenú aktivitu, týkajúcu sa snáh zakladať nové politické strany – pravicové, ľavicové, konzervatívne, proimigračné, regionálne, všelijaké. Teraz už vraj naozaj tie „správne“, ktoré vyplnia dieru na politickom spektre, čo údajne vznikla.

Je to však nekončiaci sa kolobeh. Takáto „diera“  vznikne pred každými voľbami, pretože na rozdiel od politickej reality ľudská túžba po dosiahnutí ideálu nemá žiadne „materiálne“ obmedzenia. Je tu však jeden nový aspekt – a ste ním Vy, pán prezident.

Spoločenská atmosféra je vďaka niektorým žurnalistom, blogerom, analytikom či lobistom priam preplnená ideou vášho aktívneho vstupu do takpovediac straníckej parlamentnej politiky. Viacerí skryte či aj otvorene „tlačia“ na to, aby ste sa postavili do čela jednej z týchto nových strán, potom vyhrali voľby, stali sa premiérom a urobili zo Slovenska krajinu, v ktorej sa oplatí pracovať, podnikať a žiť.

Poviem to otvorene, ich pohnútky pokladám za egoistické.

O Ľubomír Galko

Ľubomír Galko
Ľubomír Galko - exminister obrany, tímlíder SaS pre vonkajšiu a vnútornú bezpečnosť, poslanec NR SR.

Odporúčame pozrieť

Stefanec

KDH: Gratulujeme nemeckým konzervatívcom k víťazstvu

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) gratuluje svojej sesterskej strane CDU/CSU k víťazstvu v dnešných nemeckých parlamentných voľbách. Volebný výsledok …