zamestnanci
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Budeme pracovať šesť hodín denne?

ŠTOKHOLM / Pracovať šesť hodín denne sa môže zdať v dnešnej rýchlej dobe pre mnohých ako krásny sen. Švédsko známe svojim silným sociálnym programom to vyskúšalo. Švédom tento experiment úplne nevyšiel a po 2 rokoch ho rušia, no projekt úplne do budúcna nezatracujú.

Švédi experiment vyskúšali vo svojom hlavnom meste v domove dôchodcov. Šesťdesiatosem zamestnancov pracovalo dva roky len šesť hodín denne. Na ich miesto museli najať ďalších 17 ľudí, čo stálo navyše 1,26 milióna eur. “Všeobecné skrátenie pracovnej doby je príliš drahé na to, aby sa v dohľadnej dobe dalo zaviesť,”povedal Daniel Bermnar Švédsky ľavicový poliik.

Štúdia ukázala jednu vec. Zamestnanci boli menej chorí a výkonnejší. Šťastnejší chodili do práce a zlepšila sa aj starostlivosť o klientov domova. Pokusy teda úplne neskončia. “Naši zamestnanci majú viacej času na rodinu, varenie a podobné veci. To je jedna stránka. A druhá, že sme sa dostali na produktivitu, že za šesť hodín naši ľudia spravia toľko, kde inde za osem,” povedala Maria Brath zakladateľka spoločnosti.

Viac..  Komisia spustila telefónnu linku pomoci pre tých, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine

Pracovný čas zamestnanca na Slovensku je najviac 40 hodín týždenne, čiže 8 hodín denne. Jeho prípadné skrátenie by si vyžadovalo diskusiu so sociálnymi partnermi. Ministerstvo však zatiaľ požiadavku na skrátenie neeviduje.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

EU NATO

EUROPOSLANCI: Vstup Švédska a Fínska do NATO by bol silným odkazom do Moskvy

Prípadný vstup Švédska a Fínska do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) by bol silným gestom a …