dobrovoľník
PHOTO © European Union

Európsky zbor solidarity: Dobrovoľníkom sa môže stať každý a precestovať EÚ

Dobrovoľníkom sa môže stať každý. Je to činnosť, ktorá je dnes veľmi vzácna a rešpektovaná. Človek musí len chcieť a vybrať si to, o čo má v živote skutočne záujem.

V celej Európe ľudia cestujú a pomáhajú iným. Napríklad osemnásťročný David je z Nemecka a dobrovoľníkom je vo francúzskom meste Amiens. „Myslel som, že bude zaujímavé žiť v cudzine, byť v krajine, kde sa hovorí iným jazykom a tak tu spoznávať odlišnú kultúru a zdokonaliť sa v jazyku.“

Naopak z Francúzska odišla dvadsaťštyri-ročná Aurore, aby bola dobrovoľníčkou v Holandsku: „Môžete odísť do inej krajiny, naučiť sa jazyk, pritom chodíte do jazykovej školy, navyše vám poskytnú ubytovanie a dokonca aj nejaké vreckové. Má to samé výhody.“

Predsedkyňa Výboru pre kultúru a vzdelávanie Európskeho parlamentu Silvia Costa tvrdí, že je presvedčená o výhodách dobrovoľníctva. „Je motivačným faktorom a príležitosťou, ktorá sa podľa mňa zíde každému. Ľudia si neuvedomujú, aké skvelé je byť dobrovoľníkom.“ Dodáva, že dobrovoľníctvo je istý rozmer občianstva, no takisto cesta k osobnému rastu.

Mladý ľudia z celej Európy si vybrali činnosť, ktorá ich baví a napĺňa. David pracuje vo verejnej záhrade – záhrade solidarity. „Je otvorená pre všetkých. Osobitne sa zameriava na nezamestnaných ľudí, na utečencov, žiadateľov o azyl, keďže títo ešte nie sú integrovaní na trhu práce, takže im dáva možnosť niečo robiť a získavať skúsenosti a poznatky.“

Aurore si vybrala oblasť, ktorá ju baví už dlhé roky a tou je písanie. „Rada sa venujem písaniu, som si tým úplne istá. Pokúšate sa iskru roznietiť natoľko, aby sa dotkla čo najväčšieho počtu ľudí. Chcete totiž aby premýšľali o témach, ktoré síce sú dôležité, no ľudia nemajú pocit, že sa ich nejako týkajú, pretože sa odohrávajú príliš ďaleko. Malo by sa to však diať na každom kroku. Mali by sme o nich uvažovať, rozmýšľať nad tým, čo by sme spolu dosiahli.“

Dobrovoľníčkou je aj dvadsaťštyri-ročná Daphne z Grécka, ktorá je momentálne v holandskom Ommene. „Tu zodpovedám prakticky za všetko. Za prípravu jedálneho lístka, za výdaj jedla, za dodržiavanie času výdaja. Mám však plnú voľnosť, môžem pripraviť čo len chcem. Presne to ma na varení baví, tá sloboda. A tu je skutočne obrovská!“

Z Turecka odišla do belgického Bruselu dobrovoľníčka Esra (30). „Služba ECAS presadzuje demokraciu a ľudské práva. V ECAS zodpovedám za to, o čom som presvedčená, že všetci skutočne potrebujeme v inkluzívnej spoločnosti.“

Silvia Costa má jeden veľký sen a to, aby sa dobrovoľníctvo uznalo za oficiálnu časť vzdelávania. Chce aby sa ľudia zapájali bez ohľadu na ich vzdelanie, a aby to robili pre seba a pre skúsenosti.

Viac..  Jourová bude v eurokomisii dočasne zodpovedať aj za politiku spravodlivosti

 

O oma

Odporúčame pozrieť

Lagardová: Európa a USA by nemali súťažiť o to, kto ponúkne vyššie dotácie

Európa a USA by sa mali vyhnúť ponúkaniu nadmerných ekonomických výhod v snahe podporiť hospodársky …

Consent choices