schulz
Odchádzajúci predseda EP Martin Schulz. PHOTO: © European Union- EP.

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä voľbu nového predsedu a podpredsedov EP

Voľba nového predsedu, podpredsedov a kvestorov EP

Poslanci v utorok v tajnom hlasovaní rozhodnú o novom predsedovi Európskeho parlamentu, ktorý sa na nasledujúcich dva a pol roka postaví na čelo zákonodarného zboru Európskej únie. Plénum sa zíde o deviatej ráno, aby si pred hlasovaním vypočulo krátke prezentácie priorít jednotlivých kandidátov. Parlament bude počas voľby viesť odchádzajúci predseda EP Martin Schulz.

Rozprava o prioritách maltského predsedníctva v Rade EÚ s premiérom Josephom Muscatom

Poslanci budú v stredu dopoludnia diskutovať s predsedom maltskej vlády Josephom Muscatom o prioritách ostrovnej republiky, ktorá 1. januára prebrala od Slovenska rotujúce predsedníctvo v Rade (ministrov) EÚ.

Pranie špinavých peňazí: Hlasovanie o vete čiernej listiny z dielne EK

Komisiou predložený návrh na úpravu čiernej listiny krajín, ktoré predstavujú riziko z pohľadu prania špinavých peňazí a financovania terorizmu, môže vo štvrtok naraziť na odpor Európskeho parlamentu. Poslanci budú hlasovať o uznesení, ktorého text vyjadruje sklamanie nad neúplnosťou zoznamu z dielne Komisie a požaduje jeho rozšírenie napríklad o krajiny a teritóriá, ktoré nedostatočne postihujú daňovú trestnú činnosť.

Výsledky decembrového samitu a výzvy na rok 2017: Rozprava s Jeanom-Claudom Junckerom a Donaldom Tuskom
Politické výzvy, ktoré Európsku úniu čakajú v roku 2017, a výsledky decembrového zasadnutia lídrov členských štátov budú v stredu popoludní predmetom rozpravy poslancov s predsedami Európskej komisie a Európskej rady Jeanom-Claudom Junckerom a Donaldom Tuskom.

Viac..  Metsolová sa chce držať Sassoliho štýlu, Európsky parlament sa podľa nej nemôže báť reforiem

Boj proti terorizmu: Rozprava o intenzívnejšej výmene spravodajských informácií

Nedávne teroristické útoky v Európskej únii odhalili nedostatky v oblasti výmeny informácií medzi orgánmi činnými v trestnom konaní a spravodajskými službami jednotlivých členských štátov. Poslanci sa preto budú v stredu večer pýtať zástupcov Rady (ministrov) EÚ a Európskej komisie, ako plánujú zaistiť rýchlu výmenu kľúčových informácií v rámci Únie a kedy prídu v tejto súvislosti s legislatívnymi návrhmi.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

jadrova elektraren

Európska komisia sa rozhodla zaradiť jadrovú energiu medzi udržateľné zdroje

Európska komisia, aj na základe apelu Slovenska, na poslednom rokovaní Európskej rady pripravila návrh, ktorý …