Domov / POLITIKA / Európsky parlament volí svojho nového predsedu, druhé kolo neúspešné
Europsky parlament
Voľba nového predsedu EP. PHOTO: © European Union- EP.

Európsky parlament volí svojho nového predsedu, druhé kolo neúspešné

ŠTRASBURG / Europoslanci si ani v druhom kole nezvolili predsedu, ktorý by mal stáť v čele Európskeho parlamentu nasledujúce obdobie. Najviac hlasov rovnako ako v prvom kole získal kandidát ľudovcov Antonio Tajani. Výsledky tretieho kola tajného hlasovania by mal byť známy o 19.00 h.

Súčasný podpredseda EP Tajani, kandidát najpočetnejšej zastúpenej Európskej ľudovej strany, dostal v druhom kole 287 zo 691 platných hlasov. Oproti prvému kolu si polepšil o 13 hlasov, ale na zvolenie to aj tak nestačilo. Na víťazstvo potrebuje kandidát získať nadpolovičnú väčšinu platných hlasov.

O post sa uchádza šesť kandidátov, keďže líder liberálov Guy Verhofstadt stiahol kandidatúru. Favoritom je kandidát najväčšej Európskej ľudovej strany Antonio Tajani. Súčasný podpredseda Európskeho parlamentu AntonioTajani dostal v prvom kole 274 zo 683 platných hlasov. Takmer o stovku hlasov za ním zaostal jeho súper Gianni Pittella. Na víťazstvo potrebuje kandidát získať nadpolovičnú väčšinu platných hlasov.

Viac..  Johnson by radšej ležal mŕtvy v priekope, ako by mal požiadať EÚ o ďalší odklad brexitu

Favoritovi na víťazstvo vyhovuje fakt, že kandidát liberálov na základne koaličnej dohody, ktorú v utorok uzavreli ľudovci so skupinou liberálov, odstúpil z boja o kreslo predsedu Európskeho Parlamentu.

Ak hlasovanie nebude úspešné v druhom, prípadne ani v treťom kole, do štvrtého kola postúpia dvaja kandidáti, ktorí získali najviac hlasov v treťom kole. V prípade “remízy” vo štvrtom kole sa stane predsedom starší z dvojice kandidátov. “Dnes v Európskom parlamente budeme dovtedy, kým nebude predseda parlamentu zvolený, možno až do neskorých večerných hodín,” povedal Miroslav Mikolášik, z Európskej ľudovej strany.

Voľbu nového predsedu Európskeho parlamentu bude až do jeho zvolenia viesť jeho súčasný šéf Martin Schulz.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

hlasovanie

EÚ navýši rozpočet pre programy Erasmus+ a Horizont 2020

Poslanci Európskeho parlamentu schválili zvýšenie prostriedkov pre výskum a mobilitu mládeže o 100 miliónov eur. …