europsky parlament
Európsky parlament. PHOTO: © European Union- EP.

Európsky parlament volí svojho nového predsedu, prvé kolo neúspešné

ŠTRASBURG / Europoslanci v utorok v prvom kole nezvolili predsedu, ktorý by mal stáť v čele Európskeho parlamentu nasledujúce obdobie. Najviac hlasov získal zástupca najväčšej Európskej ľudovej strany Antonio Tajani, no nezískal absolútnu väčšinu 342 hlasov, ktoré potrebuje v tomto kole. Na výber predsedu majú poslanci ešte tri kolá.

Na post sa uchádza šesť kandidátov, keďže líder liberálov Guy Verhofstadt stiahol kandidatúru. Favoritom je kandidát najväčšej Európskej ľudovej strany Antonio Tajani. Súčasný podpredseda Európskeho parlamentu AntonioTajani dostal v prvom kole 274 zo 683 platných hlasov. Takmer o stovku hlasov za ním zaostal jeho súper Gianni Pittella. Na víťazstvo potrebuje kandidát získať nadpolovičnú väčšinu platných hlasov.

Favoritovi na víťazstvo vyhovuje fakt, že kandidát liberálov na základne koaličnej dohody, ktorú v utorok uzavreli ľudovci so skupinou liberálov, odstúpil z boja o kreslo predsedu Európskeho Parlamentu.

Ak hlasovanie nebude úspešné v druhom, prípadne ani v treťom kole, do štvrtého kola postúpia dvaja kandidáti, ktorí získali najviac hlasov v treťom kole. V prípade “remízy” vo štvrtom kole sa stane predsedom starší z dvojice kandidátov. “Dnes v Európskom parlamente budeme dovtedy, kým nebude predseda parlamentu zvolený, možno až do neskorých večerných hodín,” povedal Miroslav Mikolášik, z Európskej ľudovej strany.

Viac..  V. Bilčík viedol misiu Európskeho parlamentu v Podgorici a vystúpil v čiernohorskom parlamente

Voľbu nového predsedu Európskeho parlamentu bude až do jeho zvolenia viesť jeho súčasný šéf Martin Schulz.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk 

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Rekapitulácia prvého polroka 2021 v EP: Covid-19, Konferencia o budúcnosti Európy a klimatický predpis

Počas prvého polroka 2021 Európsky parlament prijal opatrenia na zmiernenie dopadov koronakrízy a spustil Konferenciu …