Antonio Tajani
Nový predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani. PHOTO: © European Union- EP.

Poznáme nového predsedu Európskeho parlamentu. Pri jeho voľbe pristúpili voliči k urnám až štyrikrát

Voľba nového predsedu Euróspkeho parlamentu za začala dňa 18.01.2017 o 9.00. Na začiatku rečnil Martin Schulz zo skupiny Progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente, a teraz už aj bývalý predseda EP, a vysvetľoval priebeh volieb. Ďalej oznámil nečakanú správu, že jeden z kandidátov – Guy Verhofstadt zo skupiny Aliancie iberálov a demokratov za Európu, stiahol svoju kandidatúru. Následne sa začalo tajné hlasovanie medzi šiestimi kandidátmi.

Všetci si budú pamätať úvodný prejav Antonia Tajaniho z poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany (Kresťanských demokratov), v ktorom povedal: „Musíme brániť demokraciu. Verím totiž, že bez demokracie nebudú naši občania slobodní. Sloboda je základným princípom Európskej únie, našej civilizácie, našej histórie a aj budúcnosti Európskej únie.“ Následne mu začali tlieskať všetci prítomní.

Viac..  Ivan Štefanec: Doprava v Európe potrebuje postupné oživovanie

Voľba nového predsedu EP trvala nezvyčajne dlho, pretože k urnám museli voliči pristúpiť až štyrikrát. V poslednom kole sa rozhodovalo medzi Giannim Pittellom zo skupiny Progresívnej alianie socialistov a demokratov v Európskom parlamente a Antoniom Tajanim.

Po vyhlásení výsledkov nový predseda EP Antonio Tajani predstúpil pred všetkých prítomných a predniesol svoju reč. „Tieto voľby boli demokratické. Už som povedal, že ako predseda budem zastupovať vás všetkých. Budem rešpektovať všetkých poslancov a všetky skupiny.“ K významnej funkcii mu zablahoželal aj bývalý predseda EP Martin Schulz a prenechal mu svoje miesto.

 

O oma

Avatar

Odporúčame pozrieť

dovolenka

Občania desiatich štátov EÚ už nebudú preukazovať dôvod vstupu do Chorvátska

Občania desiatich členských štátov Európskej únie, vrátane Slovenska, už nebudú musieť pre dobrú epidemiologickú situáciu …