Domov / EKONOMIKA / Banky sa pripravujú na rozpad Eurozóny
European Central Bank
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Banky sa pripravujú na rozpad Eurozóny

DAVOS / Pripravujeme sa na rozpad Eurozóny. Priznali to niektoré veľké banky počas medzinárodného ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose. Znervózňuje ich totiž situácia v niektorých členských krajinách, kde stále viac rastú populistické strany, ktoré hrozia odchodom z menového spoločenstva.

Podľa ekonomického denníka sa šéfovia bánk obávajú v takom prípade veľkého úverového zaťaženia v pomere k vkladom. V prípade odchodu krajiny, kde pôsobia, by im to mohlo spôsobiť veľké straty.

“V Taliansku, napríklad, by sa aktíva zmenili na líry, no záväzky by mohli potenciálne ostať v eurách,“ hovorí výkonný riaditeľ ING Ralph Hamers.

Hodnota líry by v pomere k euru veľmi rýchlo padla a to by pre banku znamenalo straty. Bankári sa takýchto scenárov boja pre aktuálnu situáciu, ktorá sa deje v Európe, ale aj vo svete. Máme za sebou brexit, aj keď Británia nebola členom menovej únie, ale podobný osud môže postihnúť ďalšie krajiny.

Viac..  Ivan Štefanec: Británia by sa mala vážne zamyslieť nad možnosťou zotrvania v Európskej únii

Prvou skúškou bude Holandsko, kde sa Strana slobodných môže stať víťazom volieb. Minimálne v štrnástich krajinách sú aktívne politické strany, ktoré žiadajú vystúpenie z Únie. Vrátane Slovenska.

Predčasný katastrofický scenár

Najväčšie riziko predstavuje Taliansko, kde by mohli mať tento rok predčasné voľby. Krajina bojuje s nízkym rastom a sociálnymi problémami. Mnohí z toho vinia euro. V každom prípade, ak by sa finančné domy začali výraznejšie sťahovať z niektorých krajín, ohrozí to tamojší bankový systém a ich financovanie by musela výraznejšie zatiahnuť Európska centrálna banka.

Keby k takémuto scenáru došlo, pocítiť by sme to mohli aj my na Slovensku, najmä tí, čo majú napríklad hypotéky. Podľa bankovej analytičky ide však o predčasný katastrofický scenár.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk/ Richard Juriš

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

bezhotovostna platba

EÚ zintenzívňuje boj proti podvodom v oblasti bezhotovostných platieb

EÚ zintenzívňuje boj proti podvodom, pri ktorých sa využívajú bezhotovostné platobné prostriedky (kreditné karty, nakupovanie …