hospodarsky rast
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Európsky parlamentný týždeň začne debatou o hospodárskych prioritách na rok 2017

Aj keď začínajú pomaly prichádzať dobré správy o hospodárskom raste, v niektorých kútoch Európy sa stále nepodarilo vykoreniť nezamestnanosť. Nie všetci tak majú prospech z nových investícií a rastúceho dopytu. Ako podporiť prosperitu, zamestnanosť a postarať sa o to, aby bol vývoj na vnútornom trhu spravodlivý? Týmito otázkami sa budú europoslanci zaoberať spoločne s národnými poslancami počas tzv. európskeho parlamentného týždňa.

Z NRSR na podujatie do Bruselu zavítajú predsedníčka výboru pre sociálne veci Alena Bašistová a jeho členka Silvia Shazahd.

Európsky parlamentný týždeň 2017

Európsky parlamentný týždeň sa začne debatou o hospodárskych prioritách na rok 2017. Hovoriť sa bude o štrukturálnych reformách, investíciách a zodpovednej fiškálnej politike. Nasledovať bude debata o tom, ako posilniť a zefektívniť Európsku hospodársku a menovú úniu. Vystúpi počas nej predseda Parlamentu Antonio Tajani, predseda hospodárskeho výboru Roberto Gualtieri (S&D, IT), šéf rozpočtového výboru Jean Arthuis (ALDE, FR) a komisári Dombrovkis a Moscovici.

Zdaňovanie, sociálne práva a dostatočný rozpočet EÚ

V utorok je na programe debata o opatreniach proti praniu špinavých peňazí, daňovým únikom a daňovým rajom, o ktorých sa toho popísalo počas škandálov Panama Papers a Bahama leaks. Pozrite sa aj na odporúčania nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu Josepha Stiglitza, ktorý tvrdí, že v boji proti daňovým podvodom by mala EÚ hrať hlavnú úlohu.

V utorok sa konferencia rozdelí do troch paralelných programov. Jeden z nich bude venovaný pracovnej mobilite a sociálnym právam. Postoj väčšiny europoslancov reflektuje rozhovor s Mariou João Rodrigues, spravodajkyňou pre európsky pilier sociálnych práv. Podľa nej „európska integrácia už nemôže spočívať len v hospodárskej spolupráci. Ak chceme, aby bola EÚ zjednotená v otázkach riešenia kríz a výziev, tak musíme najprv posilniť sociálny rozmer.“

Ďalšia z troch utorkových medziparlamentných konferencií bude venovaný otázkam financovania európskeho rozpočtu. Parlament je za to, aby boli jeho zdroje jednoduchšie a aby bol odolnejší voči rôznym výkyvom. Mali by sme zaviesť európske dane? Poslanec Alain Lamassoure, ktorý zastupoval EP v skupine pre vlastné zdroje, nám v rozhovore vysvetlil, ako by mohol systém vlastných zdrojov vyzerať.

Viac..  Počet komerčných letov v Únii bol vlani stále nižší ako pred pandémiou

Európsky semester a poradná úloha Európskeho parlamentu

Stretnutie europoslancov s národnými poslancami sa koná v rámci európskeho semestra, alebo systému koordinácie európskych hospodárskych politík. Tento proces každoročne začína zverejnením ročného prieskumu rastu, ktorý vypracováva Európska komisia. Ide v podstate o predpoveď, ktorá stanoví rámec, voči ktorému sa potom porovnávajú rozpočtové plány jednotlivých krajín.

Komisia vo svojom ročnom prieskume poukazuje i na krajiny, ktoré na tom nie sú najlepšie. Stanovuje tu všeobecné priority i konkrétne odporúčania pre jednotlivé krajiny. Potom, ako sú tieto odporúčania prijaté na úrovni EÚ, ich musia členské štáty zohľadniť vo svojich národných rozpočtoch. Tieto odporúčania môžu mať ďalekosiahle dôsledky pre daňový systém krajín, ich pracovný trh, podporu v nezamestnanosti alebo dôchodky.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

nezamestnanost

Nezamestnanosť v EÚ v decembri medzimesačne stagnovala a zostala vo výške 6,1 %

Miera nezamestnanosti v eurozóne v decembri podľa sezónne upravených údajov sa v porovnaní s novembrom …

Consent choices