EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Jana Kiššová: 5 dôvodov na Holjenčíkov odchod
Kissova
Jana Kiššová, podpredsedníčka SaS. PHOTO: archív SaS.

Jana Kiššová: 5 dôvodov na Holjenčíkov odchod

Dnes mal v pléne Národnej rady Slovenskej republiky vystúpiť predseda regulačného úradu, Jozef Holjenčík, kde nás mal informovať o rozhodnutiach o cenách energií na rok 2017. Od včerajšieho dňa však zaplavili médiá správy o jeho „dobrovoľnom odstúpení“, ktoré však zákulisné šumy popierali. Obavy premiéra Fica o stratu kontroly nad slovenským energetickým kráľovstvom musia byť obrovské, a tak túto agóniu spolu s Jozefom Holjenčíkom takto trápne predlžujú.

Jozef Holjenčík na rokovanie parlamentu neprišiel. Aj takto vyzerá arogancia a pohŕdanie, ktoré už roky prezentuje. Rozhodla som sa preto zverejniť svoj odkaz, ktorý som mala preňho do rozpravy pripravený.

Pán predseda,

som presvedčená, že nech nám dnes poviete čokoľvek, nemáte viac morálne a  už ani zákonné právo sedieť na stoličke predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Nielenže ste počas svojho pôsobenia na tomto úrade preň nezískali ani štipku dôvery, punc profesionality a nezávislosti, vy ste tento úrad doslova zdevalvovali. Taký je dôsledok vášho dlhoročného „snaženia“. To, čo ste za sebou zanechali, nie je len zneuctený úrad. Sú to hlavne dlhodobo klamaní a poškodzovaní spotrebitelia nedôvodne platiaci vysoké ceny energií a je to netransparentná, nesystémová a HLAVNE vylobovaná a spolitizovaná regulácia.

Už toto sú dôvody na to, aby jedna zodpovedná a príčetná vláda konala a podala prezidentovi návrh na vaše odvolanie. Naša vláda ale, žiaľ, taká nie je, žiadny návrh do dnešného dňa prezidentovi nedala, a to napriek tomu, že jeden z koaličných partnerov, predseda parlamentu a predseda SNS Andrej Danko, na vaše odvolanie apeloval a podľa medializovaných informácií to predniesol aj na koaličnej rade. Takže nie ste len zdrojom problémov spotrebiteľov a neslýchaného chaosu na domácej energetickej pôde, nie ste len zdrojom hanby a zárodkom veľkých problémov a zrejme aj pokút od Európskej komisie, ktorá nám už niekoľkokrát vďaka vašej „príkladnej regulácii“ ukázala rôznymi formami zdvihnutý prst. Ste aj zdrojom koaličných trecích plôch a sporov.

Pán predseda,

chcem vás pre toto všetko, a pre ďalšie skutočnosti, ku ktorým sa dostanem, opäť vyzvať, aby ste v sebe pozbierali zvyšky odvahy a sám odstúpili. Prestaňte už svojím konaním a svojimi vyhláseniami traumatizovať ľudí, ktorým ste sľubovali spolu s pánom premiérom stabilné alebo dokonca nižšie ceny energií, pričom ste museli vedieť, že presne opak bude pravdou. Viete to aj dnes, keď tu spolu hráte divadlo o navrátení sa k cenám z roku 2016, hoci veľmi dobre viete, že napasovať nové cenové rozhodnutia, identické s rozhodnutiami z roku 2016 na novú upravenú vyhlášku, spôsobí kopec problémov, a vonkoncom nie pre mnohých pokles cien. Práve naopak, pre mnohých ceny ešte viac porastú. Ak ste to náhodou nevedeli, mali ste nás alebo mnohých odborníkov ešte koncom minulého roku počúvať, pretože sme na túto časovanú bombu upozorňovali. Vašou odpoveďou bolo, žiaľ, len to, že politikárčime a zavádzame. Dnes pán predseda vieme, kto tu dlhodobo zavádzal. Boli ste to vy a pán premiér, ktorý mám vytapetoval celé Slovensko plagátmi o stabilných cenách.

A teraz, pán predseda, tie dôvody:

1. Jedným z nich je bezpochyby problémová cenová regulácia, na ktorú už v minulosti upozorňovala EK, napríklad v dokumente „Posúdenie národného programu reforiem a programu stability na rok 2013 pre SLOVENSKO“. Ten poukazuje na:

  • netransparentné fungovanie URSO,
  • nedostatočne odôvodnené regulácie ceny elektriny a plynu pre malé podniky,
  • absenciu relevantných analýz predchádzajúcich regulačnému rozhodnutiu,
  • umelú a nedôvodnú podporu ťažby uhlia a jeho následného spaľovania v tepelnej elektrárni Nováky.

Je zarážajúce, že všetky nedostatky, na ktoré poukázala Európska komisia už v roku 2013, neboli doteraz žiadnym spôsobom riešené, dokonca ani len riadne preskúmané. Podotýkam, že strana SaS, hlavne kolega poslanec Karol Galek, upozorňoval na väčšinu z nich.  

2. Za ďalší problém považujem váš konflikt záujmov.

Viac..  Vladimír Maňka: EÚ predbehla hospodársky rast USA, vďaka našim opatreniam

O red

Odporúčame pozrieť

Kissova

Jana Kiššová: Zvýšenie minimálnej mzdy prehĺbi regionálne rozdiely. A nie len to

Premiér Fico veľmi rád zdôrazňuje, že keď sa ekonomike darí, mali by to pocítiť aj …