europsky parlament
Poslanci EP počas plenárnej rozpravy o vykonávacom nariadení prezidenta USA Donalda Trumpa. PHOTO: © European Union- EP.

Europoslanci odsúdili Trumpov zákaz vstupu občanom siedmich krajín na územie USA

Lídri politických skupín v Európskom parlamente sa v stredu v rámci plenárnej rozpravy vyjadrili k vykonávaciemu nariadeniu prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa, ktoré zakazuje občanom siedmich krajín vstup na územie USA. Väčšina poslancov označila v rozprave nariadenie za svojvoľné rozhodnutie popierajúce základné hodnoty západných demokracií ako sloboda, nediskriminácia a solidarita.

Vysoká predstaviteľka Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogherini privítala ubezpečenie orgánov Spojených štátov, že občanov EÚ sa zákaz pricestovať do USA nedotkne, a to ani v prípade, že sú zároveň štátnymi príslušníkmi jednej zo siedmich krajín, na ktoré sa obmedzenia vzťahujú. Zároveň však zdôraznila, že „to nemení nič na našom celkovom hodnotení vykonávacieho nariadenia. EÚ sa neotočí chrbtom k nikomu, kto má právo na medzinárodnú ochranu. Toto je naše stanovisko a toto zostane našim stanoviskom,” dodala.

„Trump bol zvolený a my chceme dialóg,” vyhlásil predseda poslaneckého klubu EPP Manfred Weber (DE). „Keď Trump hovorí, že chce bojovať s nelegálnym prisťahovalectvom alebo radikálnym islamom, súhlasíme. Zákazom vstupu to však nedosiahne. Zovšeobecnené podozrievanie krajín a ich občanov vedie ku xenofóbii. Spojené štáty boli vždy krajinou slobody a základných práv, dnes však Trump toleruje mučenie,” čím sa „štát stáva sám zločincom,” dodal.

Gianni Pittella (S&D, IT) vyhlásil: „Tieto ustanovenia sú útokom proti európskej právnej kultúre a základným hodnotám. Povedzme si otvorene, zákaz vstupu, nie je proti terorizmu. Je to lož, a to demagogická, nakoľko sa týka niektorých krajín, nie však tých, v ktorých Trump obchoduje. Vyzývam letecké spoločnosti, aby neodmietali cestujúcich z krajín, ktorých sa zákaz týka. A my by sme mali zabrániť Trumpovi navštíviť EÚ kým je zákaz v platnosti. Dvere sú preňho zatvorené,” dodal.

Syed Kamall (ECR, UK) uviedol: „Tento svojvoľný zákaz vysiela signál, že existuje zásadný rozpor medzi snahou byť dobrým moslimom a dobrým občanom západnej demokracie. Toto jednoducho hrá do karát Dá’išu a ďalším extrémistom, ktorí tvrdia presne to isté. Američania však hlasovali za kandidáta, ktorý robí to, čo sľúbil. Musíme si uvedomiť, že tento prezident, jeho priority a politika sú dôsledkom rastúcej vlny nespokojnosti,” dodal.

Viac..  A. Stančík: Už teraz sa sústredíme na ďalšiu zimu a naplnenie našich zásobníkov plynu

Fakt, že od roku 1975 nespáchali občania siedmich krajín, ktorých sa zákaz týka, na území USA žiaden teroristický útok so smrteľnými následkami podľa Guya Verhofstadta (ALDE, BE) dokazuje, že nariadenie je „čírou diskrimináciou,” opatrením podnecujúcim populizmus a nacionalizmus. Týmito silami je ohrozená aj Európa, varoval a vyjadril nádej, že keď sa európski lídri zídu vo Vallette, postavia sa tejto „bande populistov a nacionalistov, ktorí nás chcú všetkých zničiť.”

„Voči Trumpovmu pohŕdaniu postavme naše hodnoty, ukážme, prostredníctvom migračnej politiky založenej na solidarite, že ľudia hľadajúci ochranu nie sú príčinou všetkého zla,” vyzvala poslancov predsedníčka GUE/NGL Gabrielle Zimmer (DE) „Čo by sa stalo z európskych povojnových demokracií, ak by ľudia utekajúci pred nacizmom nenašli útočisko?” opýtala sa pléna.

„Kto by si bol pomyslel, že slobody a práva, ktoré my všetci považujeme za prirodzené, sa môžu vypariť tak rýchlo. Toto je podľa všetkého spôsob, ako umierajú liberálne demokracie,” uviedla spolupredsedníčka skupiny Zelení/EFA Ska Keller (DE). EÚ by sa podľa nej mala postaviť do čela boja za  ochranu medzinárodného práva, ľudských práv a slobôd. „Urobme z EÚ protiklad Trumpovho modelu,” vyzvala poslancov.

Nigel Farage (EFDD, UK) vyhlásil, že v USA „skutočne zvolený demokrat robí to, na čo bol zvolený.” Európske výčitky označil za „dôkaz, že EÚ je antiamerická” a navrhol pozvať prezidenta Trumpa do Európskeho parlamentu za účelom „otvoreného dialógu.”

Spolupredseda skupiny ENF Marcel De Graaf (NL) vyzval predsedu Európskej rady Donalda Tuska a Európsku komisiu, aby „nasledovali príklad prezidenta Trumpa, zaviedli hraničné kontroly a zabránili džihádistom vstúpiť. Nielen zo siedmich krajín, ktoré vybral Trump, ale z mnohých ďalších,” dodal.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Nové povinnosti pre firmy, ktoré pôsobia v krajinách EÚ. Na čo sa pripraviť, a ktorých spoločností sa novo prijatá smernica dotkne

Nové povinnosti pre firmy, ktoré pôsobia v krajinách EÚ. Na čo sa pripraviť, a ktorých …

Consent choices