EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ZDRAVIE / Monika Beňová: Zdravotné a sociálne politiky musia zohľadňovať zdravie a pohodu žien
benova
Europoslankyňa Monika Flašíková Beňová. PHOTO: © European Union- EP.

Monika Beňová: Zdravotné a sociálne politiky musia zohľadňovať zdravie a pohodu žien

Špecifické potreby žien musia byť výraznejšie zohľadňované v prípade poskytovanej zdravotnej starostlivosti, prevencie a liečby. Týkajú sa najmä oblasti reprodukčného zdravia, ale aj problémov súvisiacich s duševnými ochoreniami. Témou sa budú na úvod tohto týždňového plenárneho zasadnutia zaoberať poslanci Európskeho parlamentu.

Rodové hľadisko musí byť vnímané ako jeden z určujúcich faktorov zdravia. Osobitné problémy žien napriek tomu stále nie sú primerane zohľadňované v európskych ani vnútroštátnych politikách týkajúcich sa zdravotnej starostlivosti,“ uviedla europoslankyňa Monika Flašíková Beňová. Preto je podľa nej potrebné viac sa zameriavať na osobitné zdravotné potreby žien a mužov. 

Veľké množstvo žien absolvuje prakticky dvojitý pracovný deň. Jeden v zamestnaní a druhý v rámci starostlivosti o rodinu doma,“ pripomenula. Je to veľká záťaž, ktorá sa niekedy odzrkadľuje v zdravotných ťažkostiach fyzického či duševného charakteru. Hlavnú zodpovednosť za zdravotnú a sociálnu politiku v Európskej únii nesú členské štáty. Ich predstavitelia musia zabezpečiť primeranú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Potrebný je celostný prístup zohľadňujúci duševné zdravie a pohodu žien,“ zdôraznila poslankyňa.

Viac..  Debata o očkovaní v Taliansku je čoraz vášnivejšia a prebieha naraz na mnohých frontoch

Ženy so zdravotnými ťažkosťami potrebujú tiež väčšiu podporu v starostlivosti o svoje deti. „Kľúčový pre túto tému je predovšetkým dostatok finančných zdrojov. Tie sa následne prejavia napríklad aj v klinickom výskume, ktorý sa bude môcť viac sústrediť na rodové špecifiká,“ doplnila Monika Flašíková Beňová.

O dac

Odporúčame pozrieť

margrethe vestager

Európska komisia začala vyšetrovanie verejného financovania závodu Jaguar Land Rover na Slovensku

Európska komisia začala podrobné vyšetrovanie, ktorého cieľom je posúdiť, či plány Slovenskej republiky poskytnúť 125 …