EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / BEZPEČNOSTNÁ POLITIKA / Monika Beňová: Európski občania sa musia cítiť vo svojich krajinách bezpečne
benova
Monika Flašíková-Beňová. PHOTO: © European Union-EP.

Monika Beňová: Európski občania sa musia cítiť vo svojich krajinách bezpečne

Uskutočnené útoky na území členských štátov Európskej únie (EÚ) jednoznačne ukázali akútnu potrebu zintenzívnenia boja proti terorizmu, ako aj účinného predchádzania jeho hrozbám. Okrem prehĺbenia vzájomnej spolupráce, či snahy o zlepšenie výmeny spravodajských informácií dochádza aj k sprísneniu existujúcich regulácií. Tie musia nekompromisne postihovať všetky aktivity týkajúce sa výcviku, financovania a ďalších prípravných aktivít súvisiacich s terorizmom.

Európski občania sa musia cítiť vo svojich krajinách bezpečne. Bezpečnosť však zároveň nemôže byť zástupným nástrojom pre obhajobu akýchkoľvek xenofóbnych a extrémistických názorov,“ uviedla europoslankyňa Monika Flašíková Beňová. Pretrvávajúce riziko podľa nej predstavujú tisíce občanov Európskej únie bojujúcich po boku Daíš v Iraku a Sýrii, ale aj žoldnieri na východnej Ukrajine. Návrat akýchkoľvek zradikalizovaných jedincov je určite bezpečnostným problémom, na ktorý musia členské štáty pohotovo a veľmi dôrazne reagovať. V súčasnosti, keďže majú európske doklady, im v ceste späť skutočne veľa nebráni,“ poznamenala. Téme boja proti terorizmu sa budú poslanci Európskeho parlamentu venovať na dnešnom plenárnom zasadnutí.

Viac..  EÚ chce zabrániť financovaniu terorizmu a ochrániť Európanov na internete

Hrozbou je aj stále výraznejšie prepojenie teroristických skupín s medzinárodným organizovaným zločinom.Týka sa to obchodu s drogami, s ľuďmi, orgánmi, nútenej prostitúcie, zneužívania detí a iných zvráteností. Stúpenci teroristických organizácií sú cvičení na páchanie organizovanej trestnej činnosti. Profit z nej potom slúži na financovanie teroristických aktivít,“ priblížila poslankyňa. Boj proti terorizmu a radikalizmu si preto vyžaduje globálnu spoluprácu. Žiadna z krajín ho nemôže vyhrať sama,“ uzavrela Monika Flašíková Beňová.

O dac

Odporúčame pozrieť

Timmermans, Jourova

Komisia: V EÚ neexistuje miesto pre extrémizmus, neznášanlivosť a útlak

Vyhlásenie prvého podpredsedu Timmermansa a komisárky Jourovej k európskemu dňu spomienky na obete všetkých totalitných …

  • inšpektor

    Cap záhradníkom. O bezpečnosti kváka osoba, ktorá vehementne podporovala Merkelovej hurá systém prijímania čohokoľvek, čo sa valilo do Európy bez akejkoľvek kontroly. Európa bude bezpečná vtedy, ak podobné indivídua ako Merkelová a Beňová budú brané na zodpovednosť za ohrozenie bezpečnosti Európy.