Parížsky klub Bataclan sa stal cieľom teroristických útokov 13. novembra 2015. Vtedy tam zomrelo 130 ľudí. Obetiam terorizmu pomáha vyrovnať sa s traumou francúzska asociácia Fenvac.
Stéphane Gicquel, generálny tajomník asociácie Fenvac hovorí: “Tieto udalosti majú nevyhnutne európsky, ak nie priamo medzinárodný rozmer. Lenže hranice, a dokonca aj v Európskej únii, sú často prekážkou, keď nám bránia dostať sa k obetiam a informovať ich o tom, aké majú práva. Toto je skutočný prolém: schopnosť Európy chrániť vlastných občanov.”
Europol má od roku 1999 kľúčovú úlohu pri koordinovaní práce policajných zborov v krajinách EÚ. Počas minulého roka vzniklo Centrum boja proti terorizmu. Jeho cieľom je zabezpečiť lepšiu spoluprácu vnútroštátnych policajných zborov pri vyšetrovaní.
Prostredníctvom smernice o boji proti terorizmu chce EÚ považovať za trestné činy aj skutky ako absolvovanie výcviku, cestovanie alebo snahu o cestovanie s teroristickým úmyslom, poskytovanie a zhromažďovanie financií na terorizmus, či pomoc pri výcviku alebo pri vycestovaním s takýmto úmyslom. Za trestný čin bude považované aj internetové vyhľadávanie informácií o výrobe bomby.
Viac sa dozviete v priloženom videu: