zemegula
PHOTO: redakcia/red.

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 6. týždňa 2016

PRODUKCIA NEMECKÉHO PRIEMYSLU KLESLA, NOVÉ OBJEDNÁVKY ALE MIERIA NAHOR

SLOVENSKO: Ratingová agentúra Fitch Ratings potvrdila minulý týždeň dlhodobý rating našej krajiny na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Pozitívom je podľa agentúry očakávaný hospodársky rast slovenskej ekonomiky nad 3 %, rast investícií a pokles verejného dlhu. Rast nášho HDP by mal byť podporovaný vyššou spotrebou domácností, priaznivou situáciou na trhu práce a investíciami vrátane investícií v automobilovom priemysle. Takpovediac Achillovou pätou slovenskej ekonomiky je podľa agentúry slabá infraštruktúra a vysoká nezamestnanosť medzi určitými skupinami obyvateľstva,” uviedol analytický tím Poštovej banky.

EUROZÓNA: Ekonomická dôvera v eurozóne sa výrazne zlepšila. Vyplynulo to z Indexu ekonomickej nálady z dielne mníchovského inštitútu Ifo, ktorý vzrástol na 17,2 bodu z predchádzajúcej úrovne 8,2 bodu. Index vyjadrujúci súčasnú situáciu stúpol na 8 bodov a zlepšenie nastalo aj v prípade indexu očakávaní, ktorý vzrástol na 26,9 bodu. Spomedzi jednotlivých krajín sa najvýraznejšie zvýšila ekonomická dôvera v Nemecku, Holandsku a Írsku, naopak pesimizmus pretrváva hlavne v Grécku, Taliansku a Portugalsku. Rast Ifo indexu napovedá, že ekonomika menového bloku by sa v nadchádzajúcom období mala vyvíjať priaznivo.

NEMECKO: Produkcia v nemeckom priemyselnom sektore v záverečnom mesiaci uplynulého roka oslabila medzimesačne o -3 % a medziročne o -0,7 %. Predovšetkým v medzimesačnom porovnaní ide o výraznejší pokles, keďže v novembri vzrástol priemysel krajiny o 0,5 %. Priemyselné odvetvie Nemecka však „zachránili“ údaje o raste priemyselných objednávok, ktoré zasa výrazne prekonali očakávania, a to vďaka domácemu dopytu a dopytu z iných častí eurozóny. Pozitívne sa počas uplynulého roka vyvíjal aj nemecký export. Obchodná bilancia najväčšej európskej ekonomiky dosiahla za rok 2016 rekordný prebytok, a to predovšetkým vďaka zvýšenému dopytu z krajín EÚ.

GRÉCKO: Medzinárodný menový fond MMF označil Grécko za úspešné pri ozdravovaní verejných financií a oživovaní ekonomiky. Grécka ekonomika niekoľko rokov bojuje s recesiou, v nasledujúcich rokoch by sa však mala vymaniť z červených čísiel a zaznamenávať rast HDP v priemere okolo 1 % resp. mierne pod touto úrovňou. Problémom však podľa fondu zostáva vysoká úroveň verejného dlhu, ktorá bude zrejme v dlhodobom horizonte neudržateľná. Aktuálne dlh Grécka predstavuje zhruba 180 % HDP. Grécko je od medzinárodnej pomoci závislé už od roku 2010, kedy stratilo kvôli vysokej zadlženosti možnosť financovať sa na finančných trhoch.

Viac..  Najpozitívnejší vplyv na rozvoj Slovenska mali podľa Slovákov vstup do EÚ a NATO a prijatie eura

USA: Spoza brehu Atlantiku prišli uplynulý týždeň dáta z trhu práce. Čo sa týka nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti, tak tie prekvapili pozitívne, keďže ich v minulom týždni pribudlo menej [234 tis.] ako sa očakávalo [249 tis.].

Šéfka Medzinárodného menového fondu MMF Christine Lagardeová vo svojom víkendovom prejave v Dubaji uviedla, že politika nového amerického prezidenta Donalda Trumpa je z krátkodobého hľadiska pre ekonomiku USA prospešná. Plánované investície do infraštruktúry a očakávané daňové reformy by mali podľa Lagardeovej podporiť americkú ekonomiku. Zároveň však uviedla, že nová hospodárska politika USA obmedzí medzinárodný obchod a trhy a ostatné ekonomiky sa na to musia pripraviť. Ako problematické sa podľa nej javia rastúce úrokové sadzby, posilňovanie sa US dolára a protekcionizmus.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

europska centralna banka

Deficit verejných financií eurozóny aj celej Únie stúpol

Deficit verejných financií eurozóny podľa sezónne upravených údajov v treťom kvartáli 2022 stúpol na 3,3 …

Consent choices