EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / BEZPEČNOSTNÁ POLITIKA / Izrael a Palestína: Riešenie v podobe dvoch štátov je podľa europoslancov stále v nedohľadne
Jordansko
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Izrael a Palestína: Riešenie v podobe dvoch štátov je podľa europoslancov stále v nedohľadne

V dňoch 20.-24. februára zavítala päťčlenná delegácia europoslancov pod vedením Neoklisa Sylikiotisa do Jeruzalema a Predjordánska. Riešenie v podobe dvoch štátov je podľa nich na kritickom bode a EÚ i jej členské štáty by mali uznať palestínsku štátnosť. Poslanci nedávno diskutovali o rozhodnutí izraelskej vlády retroaktívne legalizovať osady vystavané na palestínskom území.

Poslanci sa počas svojej cesty do Jeruzalema a Predjordánska stretli s predstaviteľmi palestínskych úradov, zástupcami miestnych komunít, ktorým hrozí vyhostenie a organizáciami, ktoré bojujú proti rozpínavosti Izraela. Tento rok v júni uplynie už 50 rokov odvtedy, čo Izrael začal okupovať západný breh Jordánu.

Šéf parlamentnej delegácie, Cyperčan Neoklis Sylikiotis (GUE/NGL) kritizoval nedávne rozhodnutie Izraela vybudovať na západnom brehu Jordánu ďalších 3000 domov a retroaktívne legalizovať už existujúce osady. Podľa neho to predstavuje „ďalšie porušenie práva Palestíncov na ich sebaurčenie.“

Osady

Poslanci navštívili aj izraelský vojenský súd v meste Ofer, utečenecký tábor Aida v Izraeli i komunitu beduínov Khan al-Ahmar, ktorej hrozí, že ju izraelské úrady vyženú. Len v roku 2016 bolo až 6088 Palestínčanov postihnutých izraelskými demoláciami  v niektorých častiach Predjordánska.

Počas mítingov s predstaviteľmi palestínskych úradov poslanci apelovali, aby sa implementovala nová dohoda z januára o palestínskej jednotnosti. Izraelské úrady im však neodvolili vstúpiť na územie Gazy.

Riešenie v podobe dvoch štátov stále v nedohľadne

Nedávny vývoj na Blízkom východe a retroaktívna legalizácia izraelských osád boli aj na programe plenárneho zasadnutia. Maltský minister Ian borg, ktorý vystúpil v mene maltského predsedníctva zdôraznil, že Európska únia je za to, aby sa dospelo k riešeniu v podobe dvoch štátov.

Viac..  Európska únia odstránila Thajsko zo zoznamu „varovaných krajín“

Legalizáciu osád odsúdila aj belgická poslankyňa zo skupiny ALDE Hilde Vautmans. Dvojštátne riešenie sa podľa nej „čoraz viac odďaľuje.“

Victor Boştinaru (S&D, RO) vyzval poslancov k tomu, aby predsa len neprestávali veriť v mierový proces. “Riešenie v podobe dvoch štátov a vzájomné uznanie hraníc z roku 1967, vrátane výmeny pozemkov a Jeruzalema ako hlavného mesta oboch štátov, ostáva jedinou nádejou pre mier,“ povedal.

Jeho rodák a podpredseda podvýboru pre ľudské práva Crisian Dan Preda (EPP) nabádal poslancov k tomu, aby sa nesústreďovali len na osady. „Je to veľmi komplexná a mnohostranná situácia. Sú tu aj otázky bezpečnosti, hraníc, Jeruzalema, utečencov a ďalšie iné. Ak sa budeme sústreďovať len na jeden aspekt konfliktu, odcudzíme sa tým Izraelu, ktorý je naším dôležitým partnerom a jedinou demokraciu v regióne,“ poznamenal.

Podpredseda delegácie pre vzťahy s Izraelom Bas Belder (ECR, NL) kritizoval EÚ za pretrvávajúcu patovú situáciu v regióne. Podľa neho je veľkou chybou, ak považujeme za záväznú hranicu, ktorá bola dohodnutá počas dočasného prímeria.

Francúzsky poslanec Pascal Durand (Zelení/ESA) ostatným diskutujúcim pripomenul, že EÚ neuznáva izraelskú suverenitu v Golanských výšinách, pásme Gazy a na západnom brehu Jordánu, vrátane východného Jeruzalemu. Zároveň poľutoval, že v EÚ nedodržiavame pravidlá na označovanie výrobkov dovážaných z ilegálnych izraelských osád.

O dac

Odporúčame pozrieť

Členské štáty potvrdili dohodu o zákaze niektorých jednorazových plastových plastov

Členské štáty EÚ schválili nové prísne obmedzenia používania niektorých jednorazových plastových výrobkov. Veľvyslanci pri EÚ …