emisie
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Europoslanci žiadajú prísnejší dohľad nad testovaním áut a uplatňovanie pravidiel v rámci celej EÚ

Výbor Európskeho parlamentu, založený na vyšetrovanie škandálu s emisiami, po roku svojej činnosti prijal svoju záverečnú správu a odporúčania. Poslanci tu požadujú prísnejšie kontroly a uplatňovanie pravidiel v rámci celej EÚ.

„Ponaučili sme sa z minulosti a teraz zavedieme testovanie za riadnych jazdných podmienok a zabránime zopakovaniu škandálu,“ hovorí spoluautor odporúčaní Jens Gieseke (EPP, DE).

Výbor EMIS

Výbor pre meranie emisií (EMIS) bol založený v decembri 2015 na dobu 12 mesiacov potom, ako sa prišlo na rozdiely pri testovaní emisií v USA a EÚ a na to, že emisie namerané v laboratóriu sa nerovnajú skutočným emisiám počas jazdy. Jeho členovia vyšetrovali porušovanie legislatívy EÚ v súvislosti s meraním emisií v automobilovom priemysle, ako aj údajné zlyhania členských štátov a Európskej komisie pri presadzovaní pravidiel EÚ.

Viac..  EÚ zvažuje ďalšie prehlbovanie vzťahov so svojimi východnými susedmi

Hlavné odporúčania

Poslanci chcú, aby sa autá testovali aj za podmienok skutočnej jazdy, pretože emisie namerané v laboratóriách nezodpovedajú skutočnosti.

Autá sa testovali 20 minút v laboratóriu za umelo vytvorených podmienok a automobilky dopredu presne vedeli, ako sa bude auto chovať , vysvetľuje spoluautor odporúčaní Gerben-Jan Gerbrandy (ALDE, NL).

Poslanci požadujú prísnejší dohľad nad testovaním áut a efektívnejšie presadzovanie súvisiacich pravidiel v celej EÚ. „Potrebujeme európsky prístup a efektívnejšie kontroly,“ dodáva ďalší spravodajca Jens Gieseke (EPP, DE).

Ďalšie kroky

O oboch dokumentoch bude v apríli rokovať parlamentné plénum. Odporúčania budú predložené aj na plenárne hlasovanie.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Stefanec

Ivan Štefanec: Európa musí obnoviť sebestačnosť vo výrobe liekov

Výbor Európskeho parlamentu pre životné prostredie, zdravotníctvo a potravinovú bezpečnosť dnes vyzval na urýchlenú obnovu …