Janusz Korwin-Mikke
Janusz Korwin-Mikke, europoslanec z Poľska. PHOTO: European Union 2017.

Ženy sú hlúpejšie, musia zarábať menej! Povedal europoslanec

ŠTRASBURG / Nežnejšie pohlavie je slabšie a podľa poľského europoslanca aj hlúpejšie. Musia teda zarábať menej. Na pôde Európskeho parlamentu to povedal Janusz Korwin-Mikke. Kvôli výrokom ho teraz vyšetrujú. Kontroverznému politikovi hrozí pokuta, dočasné zbavenie hlasovacích práv a účasti na aktivitách parlamentu.

“Samozrejme, že ženy musia zarábať menej ako my. Sú slabšie, menšie a menej inteligentné,” povedal poslanec, ktorý je svojimi výrokmi dobre známy. Svoje vyhlásenie podporil argumentom, že v rebríčku stovky najlepších šachistov sveta nie je ani jedna žena, píše Euronews.

“Ide o vyjadrenie pána, ktorý si dlhodobo získava pozornosť  negatívnymi výrokmi na adresu iných. Skôr ako prácou je teda známy urážkami. Takéto správanie samozrejme nemá miesto v slušnej spoločnosti,” povedala pre EuropskeNoviny.sk slovenská europoslankyňa Jana Žitňanská.

Hajlovanie a facky

Výrok nenechal chladným španielsku poslankyňu Iratxe Garcia Perez.“Viem, že vás veľmi rozčuľuje a znepokojuje skutočnosť, že my ženy môžeme reprezentovať občanov na rovnakej úrovni ako vy. Mám dojem, že musím brániť európske ženy proti mužom, ako ste vy,”reagovala.

Viac..  V. Remišová: V Bruseli bojujeme za národné priority, od EK žiadame pri eurofondoch voľnejšie ruky

Predsesa Európskeho parlamentu Antonio Tajani, že na základe sťažnosti niekoľkých poslaneckých kolegov zaháji interné vyšetrovanie. Politik už v minulosti na seba upozorňoval rasistickými, antisemitskými poznámkami.

V roku 2015 ho parlament protestoval za hajlovanie v zasadacej sále. V roku 2014 naopak uštedril facky svojmu oponentovi, niekdajšemu disidentovi a ministrovi Michalovi Bonimovi.

AKTUALIZOVANÉ:

VIDEO: Poľské novinárky konfrontovali europoslanca aj s jeho výrokmi. 

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

zeny

Akčný plán pre rodovú rovnosť: Globálne oživenie sa musí niesť v znamení práv dievčat a žien

Európska komisia a vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku v stredu predložili …