EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ROZHOVORY / Jana Kiššová: SaS a krídla? Skôr krídlo a krídelko
Kissova
Jana Kiššová, podpredsedníčka SaS. PHOTO: archív SaS.

Jana Kiššová: SaS a krídla? Skôr krídlo a krídelko

V strane SaS ste to mali v poslednom období relatívne turbulentné. Odchod Jozefa Mihála, tiež sa hovorí o formujúcich sa dvoch krídlach. Čo sa deje v SaS?

Situáciu v strane nevnímam turbulentne. Turbulentné sú možno rozhodnutia jednotlivcov. V tomto kontexte vnímam aj odchod Jozefa Mihála. Bol to prirodzený dôsledok viacerých okolností posledných mesiacov, možno rokov. Na jednej strane mimoriadne vyťaženie na odborných školeniach a na druhej strane tlak, ktorý je u nás v klube kladený na poslancov a ich aktívnu parlamentnú prácu. Tieto dve veci nebolo možné skĺbiť, čoho výsledkom bola aj opakovane medializovaná kritika, a to nie len Jozefa, ale aj SaS v súvislosti s jeho častými absenciami v parlamente. Jozef za hlavný dôvod označil v médiách názorové nezhody s predsedom Richardom Sulíkom. Áno, vnímala som v našich vnútrostraníckych debatách jeho akcent najmä na humanitárne aspekty utečeneckej krízy, ale ani ako kandidát na predsedu strany svoje odlišnosti jasne nekomunikoval. Venoval sa hlavne ekonomickým témam a v nich som neregistrovala žiadne zásadné trecie plochy.

A tie dve krídla?

Toto je metafora na vyjadrenie názorovej pestrosti. V realite je to pár jednotlivcov, ktorí možno majú na isté témy odlišný názor, ale najmä inú predstavu o svojom politickom kariérnom raste. Takéto pnutie medzi tým, že si niekto myslí o sebe a svojich schopnostiach niečo iné, ako si to myslí jeho okolie, je súčasťou nášho života. Stretneme sa s tým v práci, pri kolektívnom športe i v politických stranách. Takže ak môžem pokračovať v metaforách, reč je skôr o krídle a krídelku. Stranu SaS preto vnímam mimoriadne konzistentne a zásadovo, o čom svedčí aj náš program, ktorý dlhodobo razí jednotnú líniu, bez zásadných zmien alebo oportunistických otáčaní kormidla. Sme stále liberálna pravicová strana, kde sa o veciach otvorene diskutuje a hľadajú sa dobré riešenia pre Slovensko a jeho občanov. Som presvedčená, že to tak aj ostane.

Ako vnímate odchod Jozefa Mihála, jedného zo zakladajúcich členov?

Viac..  Robert Fico: Postoj Slovenska je principiálny, žiadne povinné kvóty neprichádzajú do úvahy

Jozef je bezpochyby veľký odborník, spolupracovali sme na viacerých témach, napríklad na Liberálnom zákonníku práce a mnohých ďalších. Bude mi naša spolupráca chýbať. No chápem jeho dôvody, ako aj fakt, že život je niekedy zmena. Na tú má každý z nás právo a ostatným to ostáva len rešpektovať. Na druhej strane, SaS našťastie nestojí na jednom človeku a ani len na zakladajúcich členoch. Naše rady boli posilnené o mnohých kvalitných odborníkov, spomeniem napríklad Eugena Jurzycu, Jozefa Rajtára, Karola Galeka a mnohých ďalších. Z hľadiska odbornosti je Jozefova strata veľká, ale nie zas fatálna. Skôr či neskôr sa s ňou vyrovnáme.

Z vyjadrení Jozefa Mihála vyplýva, že šéf najsilnejšej opozície trávi veľa času v zahraničí. Mal by podľa vás namiesto Európskeho parlamentu byť radšej poslancom slovenského parlamentu?

Áno, mal, hovorila som s ním o tom nespočetne veľakrát. A to napriek tomu, že jeho pôsobenie v europarlamente prináša množstvo pridanej hodnoty aj pre domácu politiku. Ľudia, ktorí na Slovensku hľadajú alternatívu k súčasnej vláde, chcú mať svojho lídra doma. Potrebujú ho vidieť, vnímať a počuť brániť ich záujmy tu na Slovensku, vyjadrovať sa k domácim problémom a potrebujú mať pocit, že to tu s nimi všetko odžíva a je pripravený „byť v tom s nimi“. A napriek tomu, že Richard Sulík na Slovensku trávi veľa času a skutočne sa domácim problémom venuje, už samotný fakt, že je europoslancom, mu uberá možnosť dať im plnohodnotne tento pocit.

Zmenil sa Richard Sulík za tie roky, ako ho poznáte?

Áno, zmenil. Politika je plná rôznych vzťahov, väzieb, situácií a prekvapení, ktoré človeka jednoducho formujú a menia, a to oboma smermi.

Môžete by konkrétnejšia?

Získal nové skúsenosti v domácej, ale aj zahraničnej politike a teda zlepšil svoje schopnosti nazerať na Slovensko i SaS zo širšej perspektívy.

A tie negatíva?

O dac

Odporúčame pozrieť

Benova

Monika Beňová: Investovanie európskych peňazí do zručností mladých je správnou cestou

Plénum Európskeho parlamentu (EP) sa bude na dnešnom zasadnutí venovať aj téme záruk pre mladých. …