Výkonný riaditeľ EFSA Bernhard Url, PHOTO © European Union

Chronické chradnutie jeleňovitých druhov zvierat postihlo aj Európu, zatiaľ neexistuje dôkaz o nákaze u ľudí

Ochorenie zvierat z čeľade jeleňovité sa šíri aj v krajinách Európskej únie. Ohrozené sú soby či losy severských štátov. K situácii zaujal stanovisko Európsky úrad pre bezpečnosť potravín.

Chronické chradnutie čeľade jeleňovité (CWD) napáda mozog týchto zvierat. Ide o nákazlivé a smrteľné ochorenie, ktoré sa do ďalších krajín dostáva z Nórska, Švédska a Fínska. Práve v týchto oblastiach sa ešte v apríli až máji minulého roku objavili dva nakazené jedince vo voľnej prírode.

Na európskej pôde sa ochorenie doteraz neobjavilo

Výskyt CWD bol do minulého roka zaznamenaný len v oblastiach Severnej Ameriky a Južnej Kórey. Postihované sú soby, losy či jelene. K ľuďom sa môže dostať ich infikované mäso, no podľa pracovníkov Európskeho úradu zatiaľ neexistuje dôkaz o tom, že by konzumácia mohla spôsobiť nákazu.

Viac..  L. Ď. Nicholsonová po návšteve rómskych osád: Otvorený list ministrovi Krajniakovi

Úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) sa momentálne snaží ďalšiemu šíreniu zabrániť. V ôsmich krajinách navrhuje trojročný monitorovací systém či obmedzenie kontaktu medzi zvieratami. Zároveň chce zvýšiť informovanosť verejnosti.

O jen

Avatar

Odporúčame pozrieť

Správa pre Európsky úrad bezpečnosti potravín: Slovenské potraviny patria medzi najkvalitnejšie

Slovenská republika každoročne predkladá Európskemu úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) správu o stave reziduálnej kontaminácie …