EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ČO NOVÉ VO SVETE / Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 9. týždňa 2017
zemegula
PHOTO: redakcia/red.

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 9. týždňa 2017

PRAVDEPODOBNOSŤ ZVÝŠENIA SADZIEB FED-OM RASTIE

EUROZÓNA: Index ekonomickej dôvery v eurozóne stúpol len nepatrne o 0,1 bodu na úroveň 108 bodov a v EÚ vzrástol o 0,3 bodu na 108,9 bodu. Podľa prieskumu Európskej komisie sa zvýšila dôvera v priemysle, službách a v stavebníctve eurozóny a naopak zhoršila sa nálada medzi spotrebiteľmi a v maloobchode. Spomedzi veľkých európskych ekonomík sa zlepšila nálada vo Francúzsku, v Španielsku aj vo Veľkej Británii, nezmenila sa v Taliansku a Holandsku a mierne sa zhoršila v Nemecku.

“Inflácia cien priemyselných výrobcov za január výrazne medziročne vzrástla na 3,5 %, oproti predošlej hodnote 1,6 %. Taktiež rastúce ceny priemyselníkov predčili aj očakávania trhu na úrovni 3,2 %. Prvý odhad CPI inflácie v eurozóne za február dopadol presne podľa očakávaní a spotrebiteľské ceny medziročne vzrástli o 2 %. Eurostat vo štvrtok zverejnil údaje o harmonizovanej miere nezamestnanosti v krajinách EÚ,” uviedol analytický tím Poštovej banky. Miera nezamestnanosti v januári v eurozóne dosiahla 9,6 %. Medzimesačne sa síce nezamestnanosť nezmenila, ale medziročne je nižšia. Aktuálne je nezamestnanosť v menovom bloku najnižšia od mája 2009. V celej EÚ dosiahla januárová miera nezamestnanosti úroveň 8,1 % a je najnižšia od januára 2009. Na Slovensku sa harmonizovaná nezamestnanosť podľa Eurostatu v januári znížila na 8,6 % z decembrových 8,8 %. V piatok boli zverejnené finálne čísla indexov nákupných manažérov [PMI indexy] za tohtoročný február. Kompozitný PMI index za eurozónu dosiahol úroveň 56 bodov [v januári 54,4 bodu] a dosiahol tak 70 – mesačné maximum, čo signalizuje silný ekonomický rast eurozóny v prvom tohtoročnom kvartáli. Ekonomická aktivita sa podľa PMI indexov zlepšila aj v Nemecku, vo Francúzsku, v Taliansku a Španielsku.

Viac..  Druhá fáza testovania dvojakej kvality potravín odhalila ešte horšie výsledky

USA: Americké objednávky tovarov dlhodobej spotreby potvrdili zlepšujúcu sa situáciu v priemysle. Vzrástli o 1,8 % po minulo mesačnom poklese o -0,8 % a očakávaniach trhu na úrovni 1,6 %. Čísla z US realitného trhu však priniesli sklamanie, kde sa rozjednané predaje domov v januári medzimesačne znížili. Nálada amerických spotrebiteľov sa vo februári výrazne zlepšila a index spotrebiteľskej dôvery z dielne výskumnej organizácie Conference Board vzrástol na úroveň 114,8 bodu, čo je najvyššia hodnota za ostatných 15 rokov. Rast indexu majú na svedomí optimistickejšie očakávania spotrebiteľov. Americké ministerstvo obchodu zároveň potvrdilo svoj predbežný odhad rastu HDP a US ekonomika v 4. kvartáli vlaňajška vzrástla o 1,9 %, pričom očakávania boli na úrovni 2,1 %. Spotrebiteľské výdavky rástli rýchlejšie ako podľa pôvodného odhadu očakávalo, ale vládne výdavky ministerstvo revidovalo nadol. Americký priemyselný index ISM rástol vo februári výraznejšie, ako trhy očakávali, a to o 1,7 bodu oproti januárovej hodnote.

O dac

Odporúčame pozrieť

Benova

Monika Beňová: Investovanie európskych peňazí do zručností mladých je správnou cestou

Plénum Európskeho parlamentu (EP) sa bude na dnešnom zasadnutí venovať aj téme záruk pre mladých. …