EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Merkel vycestovala do USA, stretne sa s Trumpom
angela-merkel
Nemecká kancelárka Angela Merkel. PHOTO: © European Union- EP.

Merkel vycestovala do USA, stretne sa s Trumpom

BERLÍN/WASHINGTON D.C. / Nemecká kancelárka Angela Merkel sa v piatok stretne s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Budú spolu rokovať o Sýrii, vzťahoch s Ruskom a Čínou, či o vzájomných hospodárskych vzťahoch. Pôvodne sa mala politička s hlavou USA stretnúť už v utorok, ale cestu musela pre zlé počasie odložiť.

V Nemecku i ďalších krajinách Európy panujú obavy o osud vzájomného spojenectva USA a Európy po nástupe nového šéfa Bieleho domu, a to predovšetkým kvôli jeho výrokom na adresu NATO i EÚ. Rozvoj vzájomných vzťahov tak bude určite jednou z hlavných tém schôdzky Trump – Merkel.

Vysoko postavení manažéri

Dôležitým bodom rokovania nemeckej kancelárky s prezidentom bude budúcnosť vzájomných obchodných vzťahov. Merkel plánuje dať najavo, že Nemecku záleží na voľnom obchode. Akúkoľvek dohodu s Washingtonom chce Berlín uzavrieť iba so zvyšnými členskými štátmi únie.

Viac..  Sulík sa vzdal účasti na monitorovacej misii europoslancov na Slovensku

Trump by dal prednosť dvojstrannej dohode. Merkel pri návšteve USA sprevádza početná podnikateľská delegácia, v ktorej sú vysoko postavení manažéri firiem ako BMW či Siemens.

Okrem hospodárstva a vzťahov s Nemeckom a EÚ chce Merkel s Trumpom hovoriť aj o možnostiach riešenia konfliktu v Sýrii, Lýbii, Afganistane a na východnej Ukrajine. Štátnici by sa mali venovať aj otázke boja proti terorizmu a migrácii.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Trump

Eurodolár pod vplyvom Trumpových colných opatrení

Úvodný deň uplynulého obchodného týždňa bol na eurodolári ako na hojdačke. Zverejnené boli najmä finalizácie …