EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POĽNOHOSPODÁRSTVO / Miroslav Mikolášik: Podvod s konským mäsom sa už nemôže opakovať
mikolasik foto
Europoslanec Miroslav Mikolášik. PHOTO: Archív MM.

Miroslav Mikolášik: Podvod s konským mäsom sa už nemôže opakovať

Nedávny škandál s konským mäsom ukázal, že pôvod potravín sa stále nedá dostatočne vypátrať. Europoslanci navyše upozorňujú, že ani výrobky označené ako BIO nemusia byť skutočne BIO. Európsky parlament preto prišiel s novou, prísnejšou legislatívou a s vyššími pokutami pre podvodníkov, ale aj s cezhraničnými kontrolami výrobkov.

Pôvod potravín sa stále nedá dostatočne dosledovať. Novú legislatívu preto pripravuje už aj Európsky parlament.

“Potrebujeme vedieť, kde sa prípadné nekvalitné potraviny nachádzajú, aby sme ich vedeli identifikovať,” uviedol europoslanec Ivan Štefanec z Európskej ľudovej strany.

Kontroly

Podľa novej legislatívy budú môcť inšpektori robiť kontroly na farmách aj v iných členských krajinách a pod medzinárodným dohľadom. Navyše kontroly môžu byť neohlásené v celom reťazci od producentov na farmách, až po predajné pulty v obchodoch.

“Aby neboli žiadne možné podvodné konania ako v prípade toho známeho podvodu s tým konským mäsom, ale aj ďalšie,” dodal europoslanec Miroslav Mikolášik.

Viac..  Jana Žitňanská: Treba vymedziť nové trestné činy týkajúce sa online zneužívania

Počíta sa aj s presnejšími označeniami výrobkov, aby sa spätne dalo dohľadať odkiaľ mäso pochádza. “Umožní, aby každá jedna potravina mala svoj pôvod krajiny a svojho výrobcu,” vysvetľuje Monika Smolková z Aliancie socialistov a demokratov.

Verejné chladničky

Po tom, čo nová legislatíva vojde do platnosti sa už môže napríklad naplno spustiť aj nový program potravinovej pomoci v celej Únii. Na miestach, kde sa zdržiava veľa ľudí pribudnú takzvané verejné chladničky.

“Sú to miesta, chladničky ktoré sú dostupné verejnosti, kde ľudia môžu nechať potraviny a iní ľudia zase môžu si tieto potraviny zobrať,” hovorí europoslankyňa Jana Žitňanská.

Europoslanci si tak od nových pravidiel sľubujú oveľa väčšiu transparentnosť a že na stole budeme mať naozaj to, čo si v obchode kúpime.

O red

Odporúčame pozrieť

potraviny

Čo nepredajú, dostane charita. Dobrý skutok nariaďuje zákon

PRAHA / Obchodné reťazce v Česku majú od Nového roka povinnosť dávať nepredané jedlo charite. Objem …

 • felina

  Najprv treba spomenúť, že v detstve nám veľmi chutila tzv. “konská saláma”, ak si dobre spomínam, myslím, že sa to volalo “5-dňový turista”, prípadne “7-dňový turista”-tá saláma vydržala voľne bez chladničky 5/7 dní (nie, prosím, nekrčte nosom nad konským mäsom!). A tých “éčok” tam bolo podstatne menej, ako je dnes v “detskej bio šunke”. Ale každý zákazník vtedy vedel, čo vlastne kupuje. A nikto s tým nemal najmenší problém.
  Mega-prúšvih je, že dnes sa konské mäso vydáva za hovädzie, prípadne poznáme onakvejšie praktiky, keď sa vodou umelo zväčšuje hmotnosť balenia (napr. kuracie prsia, ryby). Poznáme prípady, keď sa v niektorých prevádzkach vrátené nepredané nazelenané, či mazľavé mäso pomelie s čerstvým, alebo sa predsmažia fašírky, urobia “kľbásky” a pod. Lebo: náklady. A Slováčisko “sežere” všetko. Hlavne nech je tá klobása v akcii za 70 centov.
  Diplomaticky povedané: Klamanie spotrebiteľa za účelom väčšieho (bezprácneho) zisku je dosť nemilé a mrzuté. Keby som to mala povedať natvrdo, nebude stačiť počet hviezdičiek v celom mojom príspevku. Predovšetkým sa tým ohrozuje zdravie človeka (žltačka,otrava). Ale dokáže aj nasrdiť každého zákazníka, že sa nechal dobehnúť. Toto je jednoznačne maslo na hlavách prvovýrobcov. Na predaj sa v tomto prípade veľmi vina zvaľovať nemôže.
  Dámy a páni, najmä tí tzv. “liberálni priatelia trhu”: sorry, ale toto trh nedokáže vyriešiť. Toto sa už nedá odbiť tým, že “zákazník nabudúce výrobok nekúpi”. Takýto postoj je výsmechom do tváre všetkých. Kúpi, lebo je hladný (a chamtivý)…
  Predsa každý podnik má schválené technologické postupy a receptúry. A napr. do mletého mäsa sa môže dostať všeličo. Ak je raz niečo “pančované” s evidentným cieľom oklamať zákazníka, je tu veľmi jednoduché a elegantné riešenie: klamstvo musí byť príliš riskantné a drahé, aby sa (ne)oplatilo. Aby nikomu ani len nenapadlo podvádzať.
  Navrhujem preto:
  1. Povinná pokuta: Pri prvom porušení minimálne 10 miliónov EUR. Pri druhom porušení 100 miliónov EUR. Pri treťom porušení 500 miliónov. Pri štvrtom porušení “finito basta” zatvorenie podniku bez možnosti obnovenia činnosti.
  2. Tresty pre manažérov podniku: strata/prepadnutie vysokoškolského diplomu, všetkých titulov i maturitného vysvedčenia a minimálne 15 rokov nepodmienečne bez možnosti prepustenia po odpykaní si polovice trestu s doživotným zákazom činnosti v akýchkoľvek vedúcich funkciách. Jediné, čo tak môžu títo snaživci “riadiť” bude verejné WC…
  3. Okamžité a bezodkladné automatické zhabanie/prepadnutie podniku do rúk štátu bez náhrady. Majiteľ, ktorý nevie čo sa v jeho firme deje (a ktorý si tam dá nezodpovedných manažérov), si nezaslúži mať takú firmu. Samozrejme dupľom ten, ktorý to vie, ba priam vydal pokyn…
  4. Následná verejná dražba podniku najneskôr do 96 hodín.
  5. Neohlásené a náhodné kontroly v tomto podniku počas najbližších troch rokov minimálne desaťkrát. Dátumy vyžrebuje počítač.
  6. Náhodné kontroly – aspoň 7x za rok – tzv. kontrolné nákupy v náhodne vyžrebovanej maloobchodnej predajni, kde výrobca dodáva tovar.
  Výsledok:
  Nech milý prvovýrobca vie, že klamstvo ho vyjde likvidačne draho. Nebývalo to zvykom, ale občas aj “pešiak” zaspieva a bonzne – najmä, keď už v tom podniku nepracuje. A ešte niečo:
  a,Nikdy nekupujte mleté mäso, zo zásady si mäso meľte doma.
  b, Nekupujte mrazené polotovary typu “plnená paprika”, alebo “predsmažená fašírka”…

 • Miroslav Jurčo

  Zákony a celá legislatíva je aj v súčasnej dobe dosť prísna. Ne dodržovanie platných noriem sa stal hlavný problém EÚ. Prečo ? Ak vlády nemusia dodržiavať rozpočtové pravidlá, vonkajšie hranice sú chránené úplne rozdielne, kto dodržiava zákonné normy stráca schopnosť konkurovať. Jedine čo sa podarilo, že tento stav nastal už vo všetkých štátoch EÚ. A to riešia len pohyb tovaru v EÚ. Nikto nechce riešiť colnú úniu, jej stratu kontrolných činností – posledná kauza dovozu mäsa z Brazílie.
  Podrobnosti na blogu: https://miroslavjurco.blogspot.sk/
  https://uploads.disquscdn.com/images/3057649c1b09037303cd3ff5e9ab834e01a5758ae478b56599905f66468d7970.jpg