palmový olej
PHOTO © European Union

Palmový olej – tichý nepriateľ našej planéty

V súčasnosti trpí naša planéta pre mnohé dôvody. Jedným z nich aj odlesňovanie obrovských území, väčšinou vypalovaním stromov a rastlín. Tým trpí nie len ovzdušie a pôda, ale aj zvieratá žijúce v daných lesoch. Častokrát tak prichádzajú o svoje domovy, mláďatá o rodičov i naopak rodičia o svoje mláďatá. Prečo sa niečo také vlastne deje? Dôvodom je prekvitajúci priemysel s palmovým olejom.

Kateřina Konečná z konfederatívnej skupiny Európskej zjednotenej ľavice – Severskej zelenej ľavicek situácii hovorí: „Európska únia je druhým najväčším spotrebiteľom palmového oleja na svete.  Aj keď sa v tejto veci snaží byť rozhodujúcim hráčom pri obmedzovaní jeho produkcie, stále sa nachádza vo výrobkoch, do ktorých nepatrí a kde je úplne zbytočný.“

Hoci sa pred 30 rokmi používal zriedka, dnes si našil cestu do mnohých výrobkov, napríklad stužených tukov, čokoládových nátierok, čipsov, ale tiež kozmetiky, pracích prostriedkov a biopalív, na ktoré sa spotrebuje takmer polovica dovezeného množstva. Ak Európska únia nezasiahne, dopyt po palmovom oleji sa ešte zvýši.

Viac..  Michal Wiezik: Na masívne spaľovanie dreva doplatia naše lesy, klíma a v konečnom dôsledku my všetci. VIDEO

„Domnievam sa, že ako Európsky parlament by sme v tejto veci mali byť veľmi ambiciózni a Komisii by sme mali jasne povedať, že do palmový olej nepatrí do biopalív, že ho tam nechceme,“ vysvetľuje Konečná a dodáva „chceme, aby sa vytvorili také biopalivá, ktoré nebudú likvidovať životy ľudí ani biodiverzitu.“

Zákonodarcovia za EÚ stanovili v roku 2015 strop pre biopalivá vyrobené z plodín, avšak Výbor EP pre životné prostredie sa zasadzuje za odvážnejšie a rýchlejšie reakcie. Otázka o rýchlosti upúšťania od využívania palmového oleja zostáva otvorená.

O oma

Avatar

Odporúčame pozrieť

jadrova elektraren

Európska komisia sa rozhodla zaradiť jadrovú energiu medzi udržateľné zdroje

Európska komisia, aj na základe apelu Slovenska, na poslednom rokovaní Európskej rady pripravila návrh, ktorý …