EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Ľubomír Galko: Zúfalý rok vlády – dávam jej štyri mínus
galko
Ľubomír Galko, podpredseda SaS. PHOTO: archív SaS.

Ľubomír Galko: Zúfalý rok vlády – dávam jej štyri mínus

Vláda si vzala sto dní. V prípade prípravy reforiem v absolútne kľúčových rezortoch – školstvo a zdravotníctvo dokonca rok. A čo vzniklo? Vzletné reči, a plány, čo zostali len frázami.

Je čas hodnotiť, najprv všeobecne :

Vláda sa rok vyhýbala všetkým čo i len trochu kontroverzným témam, ako napríklad v  školstve, či zdravotníctve. Premiér zatvára oči nad korupciou, na ktorú upozorňuje čoraz viac ľudí. Vláda sa prezentuje dobrými výsledkami, ale je to chválenie sa cudzím perím. To, že sa znižuje nezamestnanosť a rastú mzdy, je zásluha svetových ekonomických trendov, nie vlády. Tá však namiesto toho, aby v takýchto dobrých časoch šetrila, nezmyselne míňa. A keď prídu zlé časy, a oni prídu vždy, lebo taký je kolobeh dejín, nebudeme mať do čoho siahať po rezervy To žiadny dobrý hospodár nerobí.

Boj s korupciou a extrémizmom.

Aký boj? Kto bojuje s extrémizmom? Jedna hodina dejepisu navyše? A do toho prilievanie oleja do ohňa vyhláseniami o tom, ako vláda zatočí s Rómami?  Plus snaha o zrušenie dvojkolovej voľby predsedov VÚC, ktorá môže extrémistickým kandidátom len nahrať. Veď to je výsmech hovoriť, že vláda bojuje s extrémizmom. Opozičná strana Kotleba – ĽSNS je v niektorých situáciách najlepší spojenec vlády. Výsledky a spravodlivosť sú dôležité. Áno, polícia sa môže pochváliť istým „riešením“ korupcie, keďže je viacero relatívne známych ľudí stíhaných i odsúdených. Čo ale premiér a vláda nechápu je, že boj proti korupcii sa musí týkať všetkých. Nemôže to byt tak, že v štáte je istá skupina ľudí chránená, nedotknuteľná.  Vláda sa nemôže tváriť,  že bojuje s korupciou,  argumentujúc tým, že veď zatýka “tých druhých”. Ďalší problém neriešenia korupcie vládnych a vláde blízkych činiteľov je, že tým vyvolávajú ťažkú frustráciu nespravodlivosti a čo je ešte horšie, vytvárajú a prenášajú tieto vzorce správania na ľudí, ktorí sú potom ku korupcii ľahostajnejší, lebo si povedia: veď čo, aj tí tam hore korumpujú a kradnú.

Presne to, čo robí Robert Fico, že vyzýva ľudí, aby nedávali úplatky a nahlasovali korupciu, robili kedysi komunisti, aby od seba odvrátili pozornosť. Pritom oni vytvorili systém, keď korupcia doslova bujnela.

Dnes netreba ľudí vyzývať, aby nedávali úplatky lekárom či úradníkom, ale treba urobiť reformy v zdravotníctve a verejnej správe, aby nikomu nenapadlo úplatky brať či dávať. Dávajú sa úplatky, aby sme si kúpili banány či mandarínky? Dávajú sa úplatky v autoservise? Nedávajú, ale za komunizmu sa dávali. Úplatky sa dávajú tam, kde  ešte funguje socializmus, teda nedostatok, neadekvátne mzdy, moc zle platenej byrokracie. Toľko k tzv. občianskej korupcii.

Ale Slovensko má problém s inou korupciou a to je korupcia na najvyšších miestach. Citujem : „Netvárme sa tu, že korupcia na najvyšších miestach nie je, ona tam je.“ Na protikorupčnom seminári zorganizovanom úradom vlády pre štátnych úradníkov takto v prítomnosti premiéra Roberta Fica prehovoril generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Viac..  Monika Smolková: Zodpovedných za vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky treba čo najskôr odhaliť

Zdroj: TU.

Ale podľa ministra vnútra Kaliňáka korupcia na najvyšších miestach nie je.

Zdroj: TU.

A v tom je ten problém – dvaja kľúčoví politici v štáte – premiér a minister vnútra korupciu nielenže nevidia, ale sú do  nej priamo zapletení – veď čo iné je kauza Bašternák? Čo iné je, že Fico býva v Bašternákovom byte?! Akú informáciu týmto predseda vlády vysiela orgánom činným v trestnom konaní a každému občanovi na Slovensku. Že boj proti korupcii je na prvom mieste? To hádam nie!  A práve tento fakt, že Robert Fico a Robert Kaliňák sú dlhodobo na čele korupčnej chobotnice demoralizuje a rozkladá celú spoločnosť.

A práve otrasný stav spravodlivosti, slabá vymožiteľnosť práva a vznik veľkých majetkových rozdielov, ktoré nie sú výsledkom skutočných zásluh, ale špekulácií a podvodov, vytvára v spojení so slabou úrovňou vzdelanosti dobré podhubie pre extrémne názory a ich nositeľov. Extrémistom sa prestane dariť, keď budú občanom známe zdrvujúce dôsledky ich návrhov riešení. Keby ľudia v roku 1948 vedeli, k akému teroru, chudobe a zaostávaniu povedenie komunizmus, neodovzdali by komunistom moc. Rovnako ako predtým nacistom. Ľudia musia vedieť, že extrémisti sa im prihovárajú medovými rečami, ale v skutočnosti ich predstavy vedú k peklu na zemi, k diktatúre, násiliu. A preto riešením nie je ich izolácia, ale naopak ostrá a kvalifikovaná polemika s ich ideológiou a riešeniami. V čase internetu a sociálnych sietí mediálna izolácia je neúčinná, ba extrémistom dokonca vyhovuje, lebo nie sú konfrontovaní s opačnými názormi a faktami.

————————————————————————–

Hodnotenie vybratých rezortov

OBRANA

POZITÍVA :

– Biela kniha obrany (veľmi rýchlo po pár mesiacoch)

– snaha mať opäť plánovacie dokumenty (pripravuje sa „Dlhodobý plán“)

– zmluva o ochrane vzdušného priestoru s Českom (obsahuje aj dohodu o Renegate, čiže prípadnom zásahu voči narusiteľom)

– vyslanie jednotky do Lotyšska od apríla – je to síce len výcvik, ale dá sa na tom stavať do budúcnosti

– vylepšený zákon o dobrovoľnej vojenskej príprave

– aspoň mierne navýšenie rozpočtu – ale bolo možné už minulý rok vyjednať viac

NEGATÍVA :

– zatiaľ úplne stoja modernizačné projekty

– nezlepšuje sa situácia vojakov – odchody, nízke platy

– zvláštna personálna politika na MO

– katastrofálna komunikácia

– skoro žiadna aktivita proti extrémizmu, hybridným hrozbám atď

– zatiaľ neplníme ani zďaleka záväzky a nie je ani jasné, či plniť budeme (rozpočet, mechanizovaná brigáda atď)

DOPRAVA

POZITÍVA :

– ako-tak zredukovaný prúser ministra Počiatka s diaľničnými nálepkami (zníženie drakonických pokút – na základe tlaku strany SaS)

NEGATÍVA :

– od nástupu vlády sa 3x menil riaditeľ NDS

– neurobilo sa nič pre motoristov pri rokovaní o zákone o registračných poplatkoch za motorové vozidlá, (motoristi sú len dojnými kravami, platia a za svoje platby nevidia žiaden pokrok v obnove ciest)

O Ľubomír Galko

Ľubomír Galko
Ľubomír Galko - exminister obrany, tímlíder SaS pre vonkajšiu a vnútornú bezpečnosť, poslanec NR SR.

Odporúčame pozrieť

Sulik

Europoslanec Sulík k demisii Ficovej vlády a vymenovaniu Pellegriniho vlády

Mali sme možnosť vidieť prvú tlačovú besedu nového predsedu vlády Petra Pellegriniho, na ktorej nepovedal …