EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Ľubomír Galko: Zúfalý rok vlády – dávam jej štyri mínus
galko
Ľubomír Galko, podpredseda SaS. PHOTO: archív SaS.

Ľubomír Galko: Zúfalý rok vlády – dávam jej štyri mínus

Vláda si vzala sto dní. V prípade prípravy reforiem v absolútne kľúčových rezortoch – školstvo a zdravotníctvo dokonca rok. A čo vzniklo? Vzletné reči, a plány, čo zostali len frázami.

Je čas hodnotiť, najprv všeobecne :

Vláda sa rok vyhýbala všetkým čo i len trochu kontroverzným témam, ako napríklad v  školstve, či zdravotníctve. Premiér zatvára oči nad korupciou, na ktorú upozorňuje čoraz viac ľudí. Vláda sa prezentuje dobrými výsledkami, ale je to chválenie sa cudzím perím. To, že sa znižuje nezamestnanosť a rastú mzdy, je zásluha svetových ekonomických trendov, nie vlády. Tá však namiesto toho, aby v takýchto dobrých časoch šetrila, nezmyselne míňa. A keď prídu zlé časy, a oni prídu vždy, lebo taký je kolobeh dejín, nebudeme mať do čoho siahať po rezervy To žiadny dobrý hospodár nerobí.

Boj s korupciou a extrémizmom.

Aký boj? Kto bojuje s extrémizmom? Jedna hodina dejepisu navyše? A do toho prilievanie oleja do ohňa vyhláseniami o tom, ako vláda zatočí s Rómami?  Plus snaha o zrušenie dvojkolovej voľby predsedov VÚC, ktorá môže extrémistickým kandidátom len nahrať. Veď to je výsmech hovoriť, že vláda bojuje s extrémizmom. Opozičná strana Kotleba – ĽSNS je v niektorých situáciách najlepší spojenec vlády. Výsledky a spravodlivosť sú dôležité. Áno, polícia sa môže pochváliť istým „riešením“ korupcie, keďže je viacero relatívne známych ľudí stíhaných i odsúdených. Čo ale premiér a vláda nechápu je, že boj proti korupcii sa musí týkať všetkých. Nemôže to byt tak, že v štáte je istá skupina ľudí chránená, nedotknuteľná.  Vláda sa nemôže tváriť,  že bojuje s korupciou,  argumentujúc tým, že veď zatýka “tých druhých”. Ďalší problém neriešenia korupcie vládnych a vláde blízkych činiteľov je, že tým vyvolávajú ťažkú frustráciu nespravodlivosti a čo je ešte horšie, vytvárajú a prenášajú tieto vzorce správania na ľudí, ktorí sú potom ku korupcii ľahostajnejší, lebo si povedia: veď čo, aj tí tam hore korumpujú a kradnú.

Viac..  Jana Žitňanská: Nikto by nenalial pohár alkoholu malému kojencovi, prečo ale bagatelizujeme keď pije budúca mamička?

Presne to, čo robí Robert Fico, že vyzýva ľudí, aby nedávali úplatky a nahlasovali korupciu, robili kedysi komunisti, aby od seba odvrátili pozornosť. Pritom oni vytvorili systém, keď korupcia doslova bujnela.

Dnes netreba ľudí vyzývať, aby nedávali úplatky lekárom či úradníkom, ale treba urobiť reformy v zdravotníctve a verejnej správe, aby nikomu nenapadlo úplatky brať či dávať. Dávajú sa úplatky, aby sme si kúpili banány či mandarínky? Dávajú sa úplatky v autoservise? Nedávajú, ale za komunizmu sa dávali. Úplatky sa dávajú tam, kde  ešte funguje socializmus, teda nedostatok, neadekvátne mzdy, moc zle platenej byrokracie. Toľko k tzv. občianskej korupcii.

Ale Slovensko má problém s inou korupciou a to je korupcia na najvyšších miestach. Citujem : „Netvárme sa tu, že korupcia na najvyšších miestach nie je, ona tam je.“ Na protikorupčnom seminári zorganizovanom úradom vlády pre štátnych úradníkov takto v prítomnosti premiéra Roberta Fica prehovoril generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Zdroj: TU.

Ale podľa ministra vnútra Kaliňáka korupcia na najvyšších miestach nie je.

Zdroj: TU.

A v tom je ten problém – dvaja kľúčoví politici v štáte – premiér a minister vnútra korupciu nielenže nevidia, ale sú do  nej priamo zapletení – veď čo iné je kauza Bašternák? Čo iné je, že Fico býva v Bašternákovom byte?! Akú informáciu týmto predseda vlády vysiela orgánom činným v trestnom konaní a každému občanovi na Slovensku. Že boj proti korupcii je na prvom mieste? To hádam nie!  A práve tento fakt, že Robert Fico a Robert Kaliňák sú dlhodobo na čele korupčnej chobotnice demoralizuje a rozkladá celú spoločnosť.

O Ľubomír Galko

Ľubomír Galko
Ľubomír Galko - exminister obrany, tímlíder SaS pre vonkajšiu a vnútornú bezpečnosť, poslanec NR SR.

Odporúčame pozrieť

nasilie na zenach

Istanbulský dohovor má riešiť domáce násilie, niektorí za ním vidia promo LGBT

SLOVENSKO / Ratifikácia Istanbulského dohovoru, ktorý má vyriešiť domáce násilie v Európe, sa stále odďaľuje. Ministerka …