EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ŠKOLSTVO / Eurokomisárka Jourová: Rómske deti by mali dostať rovnakú šancu ako nerómske
Jourova
Eurokomisárka Vĕra Jourová. PHOTO: © European Union- EP.

Eurokomisárka Jourová: Rómske deti by mali dostať rovnakú šancu ako nerómske

Eurokomisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Vĕra Jourová sa stretla na historicky prvom stretnutí s ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR Petrom Plavčanom ohľadne napredovania v začatom konaní Európskej komisie proti Slovenskej republike pre porušenie antidiskriminačnej legislatívy Európskej únie diskriminovaním rómskych detí vo vzdelávaní. Obe strany sa zhodli, že inkluzíve vzdelávanie rómskych detí a žiakov na Slovensku je prioritou, ktorú treba urýchlené riešiť.

Minister školstva Peter Plavčan na rokovaní informoval o komplexnom balíčku konkrétnych opatrení, tykajúci sa diagnostiky, výučby v rómskom jazyku, posilnením predškolskej výchovy, ktoré by mali napomôcť k celkovému zlepšeniu situácie. Detailnejšie informácie o baličku opatrení budú sprostredkované Európskej komisii v priebehu nasledujúcich dní. Okrem toho zdôraznil, že v pripravovanom Národnom programe rozvoja výchovy a vzdelávania „Učiace sa Slovensko“ sa ráta s posilnením podporných tímov pre pedagógov, aby školy lepšie zvládali začleňovanie žiakov s rôznymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Viac..  Od januára vstupujú do platnosti ďalšie opatrenia na posilnenie transparentnosti eurofondov

Eurokomisárka Věra Jourová ocenila doterajšie snahy slovenskej vlády týkajúce sa hlavne úpravy legislatívy a posilnenia kompetencii slovenskej Štátnej školskej inšpekcii. Avšak uviedla, že ich uvedenie do praxe zostáva výzvou, podobne ako implementácia ďalších potrebných opatrení.

Mali sme veľmi konštruktívnu debatu a zhodli sme sa na ďalších potrebných krokoch, ktoré je potrebne urobiť, aby došlo k zmenám v praxi a rómske deti dostali rovnakú šancu ako nerómske,” uviedla Věra Jourová.

O dac

Odporúčame pozrieť

RAPEX

Nebezpečná kozmetika môže byť aj na slovenskom trhu, varuje Úrad verejného zdravotníctva

BRATISLAVA / Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje na výskyt nebezpečných výrobkov v Európskej únii, ktoré do výstražného …

  • Miroslav Karpiš

    Ja si myslím, že šancu by mali dostať všetky šikovné deti, bez ohľadu na rasu. Nemali by sa uprednostňovať len rómske deti. Skúste si prepočítať, koľko finančných prostriedkov sa priemerne vynakladá na vzdelávanie rómskeho dieťaťa a koľko na nerómskeho. A potom tieto náklady porovnajte s výsledkom – vzdelanostnou úrovňou rómskych a nerómskych detí. Podpora rasistického prístupu (aj keď na úrovni pozitívneho rasizmu) je len vodou na mlyn politickej strany p. Kotlebu. Uvedomte si, že v mnohých obciach tvoria rómske deti väčšinu a rasistický prístup doslova vyštval nerómske deti do mestských škôl.