EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Množstvo chemikálií v športových ihriskách je bezpečné, tvrdí to Európska chemická agentúra
PHOTO © European Union 2017

Množstvo chemikálií v športových ihriskách je bezpečné, tvrdí to Európska chemická agentúra

Umelo vytvorené ihriská z recyklovateľnej gumy robia starosti eurokomisárom. Európska chemická agentúra však tvrdí, že sú bezpečné. 

Gumený materiál na ihriskách má v sebe rôzne chemické látky. Obsiahnuté kovy, ftaláty a iné chemikálie spôsobujú obavy eurokomisárov o zdravie detí či športovcov. Práve z toho dôvodu si Európska komisia ešte v júni minulého roku vyžiadala od Európskej chemickej agentúry (ECHA) kompletnú správu o bezpečnosti.

Riziku sú vystavení nielen športovci, ale aj deti

Zdraviu škodlivé látky sa totiž do ľudského organizmu môžu dostať kožou alebo dýchaním. Riziku sú tak vystavení športovci, malé deti či zamestnanci, starajúci sa o inštaláciu a údržbu ihrísk. Najnovšie agentúra tvrdí, že recyklovateľný materiál je bezpečný.

Množstvo chemikálií obsiahnuté v gumených granulách je nízke a nachádza sa pod hranicou, ktorej prekročenie by viedlo k zdravotným ťažkostiam. 

Viac..  Audítori EÚ: Financie určené na výskum treba zjednodušiť

Aj napriek stanovisku agentúra upozorňuje, že majitelia a výrobcovia ihrísk majú koncentráciu látok overiť testovaním. Zároveň vyzývajú vlastníkov vnútorných ihrísk, aby zabezpečili dostatočnú ventiláciu a športovcom pripomínajú, aby dbali na svoju hygienu.

O jen

Odporúčame pozrieť

Jourova, Timmermans

Európska komisia posilňuje ochranu oznamovateľov v celej EÚ

Nedávne škandalózne prípady, ako Dieselgate, Panama Papers, LuxLeaks alebo prebiehajúce odhalenia súvisiace so spoločnosťou Cambridge …