bojnice
Bojnický zámok

TOP 10 najkrajších zámkov v Európe, umiestnilo sa aj Slovensko

EURÓPA / Známy magazín National Geographic sa zameral na európske zámky a hrady a vybral medzi nimi tie najkrajšie. Do prvej desiatky sa dostal Pražský hrad, ale aj slovenský Bojnický zámok. Pozrite sa, ktoré skvosty sa oplatí v Európe navštíviť.

1. Neuschwanstein, Nemecko

Bavorský hrad z 19. storočia s idylickou panorámou Alpských vrchov pripomína sídlo rozprávkových postáv. Hrad dal postaviť bavorský kráľ Ľudovít II. v roku 1869, hoci už v tej dobe boli hrady nepraktické a od ich stavby sa už dávno upustilo. Inšpiroval aj staviteľov hradu Šípkovej Ruženky v zábavnom parku Disneyland.

Drakulova údajná rezidencia, hrad Bran, leží na hraniciach Transylvánie a Valašska. Z kedysi majestátneho sídla ostala už len ošarpaná turistická atrakcia stará približne 800 rokov.

3. Chambord, Francúzsko

Zámok Chambord je najväčší zo zámkov na Loire strednom Francúzsku. Bol postavený v rokoch 1519 až 1541 na objednávku francúzskeho kráľa Františka I. v zátoke rieky Cosson, ľavého prítoku Loiry.

4. Moszna, Rumunsko

Zámok bol pôvodne navrhnutý v barokovom slohu, neskôr k nemu však boli pridané neogotické či neorenesančné prvky. Chvíľu bol zámok sídlom sovietskej armády, dnes tu však narazíte na umelecké výstavy či vystúpenia komornej hudby.

5. Leeds, Anglicko

Leeds Castle je vodný hrad v Anglicku z roku 1119. Leží na dvoch ostrovčekoch uprostred jazera. Akonáhle doň vstúpite, opantá vás romantikou.

6. Pražský hrad, Česká republika

Pražský hrad je najvýznamnejšia stavebná pamiatka Prahy i celej Českej republiky, sídlo prezidenta ČR, najznámejšia a najcharakteristickejšia dominanta hlavného mesta Česka. Nachádza sa na miernej vyvýšenine v pražskej mestskej štvrti Hradčany.

Viac..  Európska únia harmonizuje pravidlá vakcinácie zvierat

7. Palácio Nacional da Pena, Portugalsko

Palácio Nacional da Pena je hrad na hradnom vrchu nad portugalským mestom Sintra. Palác je v Zozname svetového dedičstva UNESCO a je jedným zo siedmich divov Portugalska.

8. Bojnice, Slovenská republika

Bojnický zámok ohodnotil magazín ako “ideálny pre tých, čo snívajú”. Magazín spomína aj nočné prehliadky vrátane známeho festivalu duchov a strašidiel. Bojnický zámok je romantický zámok, s čiastočne ponechaným pôvodne gotickým a renesančným základom hradu. Zámok je viditeľný z väčšej časti horného Ponitria.

9. Pevnosť Segovia, Španielsko

Pevnosť pôvodne slúžila najmä na obranu, jej krásu si ale užili aj králi, neskôr bola sídlom štátnej väznice. Poznať ju môžete napríklad aj zo staršieho filmu Camelot (1967).

10. Budínsky hrad, Maďarsko

Budínsky hrad je historický hrad uhorských kráľov v Budapešti. V minulosti sa nazýval aj Kráľovský palác a Kráľovský hrad. V súčasnosti sa v Budínskom hrade nachádzajú dve múzeá.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar
Consent choices