danovy unik
Ilustračné PHOTO © European Union- EP.

Daňové raje nenájdete len v Karibiku. Podnikateľov láka stále viac aj Európa

BRATISLAVA / Počet slovenských firiem v daňových rajoch neustále rastie. V súčasnosti ich v krajinách s týmto označením podniká okolo 4 500. Viacerých to ťahá práve do Karibiku. Tamojšie ostrovy totiž ponúkajú oveľa viac, ako len finančné benefity. Zdá sa, však, že tento trend sa čochvíľa zmení.

Najväčším ťahákom pre našich podnikateľov sú Panama, Britské panenské ostrovy a Belize. Ich počet však v ostatných mesiacoch nestúpa. “Firmy s majiteľom z tejto oblasti nebudia na trhu veľkú dôveru, navyše po afére Panama papers sa táto dôveryhodnosť ešte zhoršila,” vysvetľuje analytik Milan Seliak.

Kajmanie ostrovy sa stali vyhľadávaným miestom nielen pre zahraničných turistov, ale aj pre tisícky podnikateľov z celého sveta, ktorí tu objavili daňový raj. “U nás sa neplatia dane, naše ostrovy sú od nich oslobodené, no je tu bezpečne a veľa ľudí sa sem rado vracia,” hovorí jedna z obyvateliek ostrovov Deborah Ellen Gaul. To isté platí aj o súostroví neďaleko Floridy. Bahamy sú populárne aj medzi viacerými známymi Slovákmi, ktorí tu našli niekoľko zaujímavých a bezpečných adries.

Viac..  Eugen Jurzyca: Zdroj rastu bohatstva a kvality života nehľadajme v nekonečne rastúcom verejnom dlhu

​Napriek tomu, v poslednom čase záujem o Karibik postupne opadáva. “Firmy sa presídľujú do štandardných ekonomík, do štátov, ktoré sú členmi Európskej únie. Medzi top destinácie patria Holandsko, Cyprus a Estónsko,” povedal ďalej analytik. Neodrádza ich ani fakt, že Brusel sa rozhodol sprísniť kontrolu takýchto spoločností a zlepšiť výmenu informácií medzi členskými štátmi.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Benova

M. Beňová: Dohoda EÚ na postupe boja proti daňovým rajom sa zdá byť komplikovaná

Posledný deň tohto týždňového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu venovali aj nedávnym odhaleniam súvisiacim s daňovými …