miskov
Juraj Miškov, predseda strany SKOK - Európski liberálni demokrati. PHOTO: redakcia/archív SKOK.

Juraj Miškov: Na protikorupčnej demonštrácii zatkli lídra opozície Sulíka

Titulok je, samozrejme, vymyslený. Ale takto nejako by mohol vyzerať, ak by Slovensko nebolo súčasťou demokratickej Európskej únie, ale mimo nej – pod mocenským vplyvom autoritatívneho Ruska. A zrejme by mal na krku aj vyfabulované obvinenie z korupcie, podobne ako líder ruskej opozície Alexej Navaľnyj, ktorého cez víkend počas masovej protikorupčnej demonštrácie v centre Moskvy skutočne zatkli.

Európska únia tento víkend oslavovala v Ríme 60. výročie svojho založenia. Presne 25. marca 1957 podpísalo šesť zakladajúcich členov, Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Luxembursko a Holandsko tzv. Rímske zmluvy (EHS a EURATOM), ktoré položili základ budúcej Európskej únie. Cieľom bol voľný pohyb tovaru, služieb, osôb a kapitálu cez hranice jednotlivých členských krajín.

Rímske oslavy šesťdesiatročného integračného úsilia a túžby po užšej spolupráci európskych krajín nedokázal zatieniť ani fakt, že už na tento týždeň ohlásila Británia aktivovanie článku 50 Lisabonskej zmluvy a teda prakticky započatie procesu vystúpenia z Európskej únie. Kým vo viacerých európskych metropolách pochodovali ulicami tisíce ľudí, ktorí vyjadrovali svoje nadšenie pre spoločnú Európu, v Londýne protestovalo proti vystúpenie z EÚ viac ako 25.000 ľudí. Mnohí z nich niesli vlajky EÚ a transparenty proti Brexitu. A Veľkú Britániu zrejme čakajú po vystúpení z EÚ nielen ekonomické, ale aj vnútropolitické problémy. Škótsko žiada nové referendum o osamostatnení, s rovnakou požiadavkou nedávno vyrukovalo aj Severné Írsko.

Slovensko oslávi 1. mája iba trinásty rok členstva v Únii , ale aj za ten relatívne krátky čas existuje dostotočný výpočet pozitív, ktoré nám naše členstvo v EÚ prinieslo. Od prebudovania a naštartovania ekonomiky, cez nárast životnej úrovne na 77% priemeru Európskej únie, takmer dvojnásobný rast priemernej mzdy, prílev priamych zahraničných investícii, desaťtisíce nových pracovných miest, miliardy EUR z únijného rozpočtu v podobe eurofondov, voľný pohybu Slovákov po Európe, cestovanie bez víz, jednotnú meny až po ochranný dáždnik v podobe európskeho občianstva či spoločnej zahranično- bezpečnostnej politiky.

Viac..  Eugen Jurzyca: Vodovodná infraštruktúra je základným statkom, prístup k nej majú mať všetci v EÚ

Bolo by preto obrovskou chybou nezdôrazňovať a neopakovať ľuďom výhody nášho členstva v EÚ. Nie je veľa dôvodov prečo verejne chváliť premiéra Fica, ale som rád, že aspoň vo vzťahu k budúcnosti Slovenska v Európskej únii nachádzam v jeho vyhláseniach s prezidentom Kiskom vzácnu harmonickú zhodu. A opoziční euroskeptickí politici by tiež niekedy mohli ukázať väčší nadhľad a kusnúť si do pera, keď ich opäť pochytí potreba prskať síru a hejtovať Európsku úniu kvôli regulácii splachovacích nádržiek alebo obmedzeniam výkonu vysávačov. Pretože, ak by nebolo Európskej únie, ich opozičné problémy my mohli nadobudnúť úplne iný charakter. Alexej Navaľnyj by im vedel o tom veľa porozprávať.

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravil Juraj Miškov, predseda strany SKOK – Európski liberálni demokrati a bývalý minister hospodárstva.

O Juraj Miškov

Juraj Miškov
Bývalý poslanec NR SR, exminister hospodárstva a predseda strany SKOK!

Odporúčame pozrieť

I. Korčok: Európska únia je mierový projekt a Slovensko je jeho pevnou súčasťou

Slovenská republika si dnes, 9. mája 2022, pripomína spolu s ďalšími dvadsiatimi šiestimi členskými štátmi …