EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Antonio Tajani: Musíme byť hrdí na dedičstvo, ktoré odovzdávame našim deťom
Tajani
Antonio Tajani počas podpisu spoločnej deklarácie k 60. výročiu Rímskych zmlúv. PHOTO: © European Union- EP.

Antonio Tajani: Musíme byť hrdí na dedičstvo, ktoré odovzdávame našim deťom

„Sen o spoločnej Európe navždy zažehnal hrôzy vojny.“ Tieto slová predniesol predseda EP Antonio Tajani, keď sa počas víkendu spoločne s viacerými poslancami zúčastnil v Ríme osláv 60. výročia Rímskych zmlúv. Práve ony položili základy Európskeho hospodárskeho spoločenstva, z ktorého sa neskôr vyvinula EÚ.„Musíme byť hrdí na dedičstvo, ktoré odovzdávame našim deťom: slobodu cestovať, študovať, pracovať, zakladať firmy a inovovať,“ povedal, keď v mene EP podpisoval Rímsku deklaráciu k 60. výročiu.

Počas slávnosti, na ktorej sa podpisovala spoločná deklarácia, hovoril Tajani o dôležitosti Rímskych zmlúv a dôležitosti spoločného trhu, ktorý bol nimi založený. Pripomenul, že stále ešte máme pred sebou veľa práce. „25. marca 1957 sa v tejto miestnosti začalo niečo veľmi veľké. Musíme to dokončiť a využiť potenciál, ktorý ponúka. A nikdy nesmieme zabudnúť na to, čo by nás to stálo, keby sme nemali spoločnú Európu,“ vyhlásil.

Viac..  Súd rozhodol, že Frankfurt musí zakázať premávku niektorých dieselových áut

Tajani, podpredsedovia Parlamentu, kvestori a šéfovia politických skupín sa počas víkendu stretli s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom, predsedom talianskeho senátu Pietrom Grassom a šéfkou dolnej komory talianskeho parlamentu Laurou Boldrini.

Poslanci sa zúčastnili viacerých diskusií o budúcnosti Európy a nechýbali ani na sobotňajšom pochode za EÚ, keď tisíce ľudí kráčali ulicami Ríma vyjadrujúc tak svoju podporu spoločnému európskemu projektu.

Antonio Tajani zavítal aj do Vatikánu na stretnutie s pápežom. Okrem neho sa s hlavou katolíckej cirkvi stretli aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, predseda Európskej rady Donald Tusk a lídri členských krajín vrátane talianskeho premiéra Paola Gentiloniho.

Ešte predtým, ako sa delegácia Európskeho parlamentu zúčastnila osláv, navštívili poslanci aj mesto Norcia v strednom Taliansku, ktoré minulý rok postihlo silné zemetrasenie. V mene Parlamentu prisľúbili mestu pomoc pri jeho obnove.

O dac

Odporúčame pozrieť

jedlo

Komisia zaregistruje iniciatívu za zdravé jedlo

Kolégium komisárov rozhodlo o registrácii európskej iniciatívy občanov s názvom „Jedzte PÔVODné! Zistite, čo jete …