theresa may
Britská premiérka Theresa May. PHOTO: © European Union.

Británia spustila brexit. Odchádzame z Únie, nie z Európy, tvrdí premiérka

LONDÝN / Britská premiérka Theresa May potvrdila v britskom parlamente odštartovanie procesu, ktorého výsledkom bude vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

“Proces vyplývajúci z článku 50 už prebieha,” povedala May iba niekoľko minút po tom, ako ňou podpísaný list osobne prevzal v Bruseli od britského veľvyslanca Tima Barrowa predseda Európskej rady Donald Tusk.

“Toto je historický okamih, z ktorého už niet návratu. Chystáme sa teraz prevziať kontrolu nad vecami, ktoré nás najviac zaujímajú.”

Verí v Britániu

“Dnes vláda koná v súlade s demokratickou vôľou občanov Británie,” pokračovala premiérka a pripomenula, že týmto sa začína dvojročný proces vyjednávania.

“Rozhodla som sa veriť v Britániu – a že naše najlepšie dni nás ešte len čakajú.” Premiérka si zároveň želá, aby Británia bola skutočne globálna a “našim partnerom v Európe najlepším priateľom a susedom”.

“Spúšťame proces odchodu z Európskej únie, nie z Európy,”zdôraznila May a dodala, že Británia tento rozvodový proces s Úniou spustila na základe demokratickej vôle Britov.

Viac..  Ako kompenzáciu za Brexit Slovensko dostane vyše 36 miliónov eur

May zároveň vyjadrila presvedčenie, že najlepšie dni budú pre Britániu nasledovať až po brexite.

Spojené kráľovstvo odíde z EÚ po 44 rokoch.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

brexit

Ako kompenzáciu za Brexit Slovensko dostane vyše 36 miliónov eur

Milióny eur navyše pre Slovensko. Vláda dnes schválila materiál s názvom „Spôsob implementácie pobrexitovej adaptačnej rezervy …