Domov / MOTORIZMUS / Monika Beňová: Členské štáty pri emisnej kauze zanedbali svoje povinnosti
benová
Europoslankyňa Monika Beňová. PHOTO: European Union- EP.

Monika Beňová: Členské štáty pri emisnej kauze zanedbali svoje povinnosti

Európsky parlament sa bude dnes zaoberať Správou z vyšetrovania emisného škandálu v automobilovom priemysle. Jedným z jej zistení je, že členské štáty Európskej únie v oblasti dodržiavania a kontroly platných pravidiel v tejto oblasti zanedbali svoje povinnosti a zďaleka nerobili dosť.

Väčšina z európskych krajín nezareagovala prakticky vôbec. „Ich postoj je žalostný. Postihy voči producentom automobilov, či už finančné alebo právne, napriek existujúcej legislatíve neboli vykonané takmer žiadne,“ uviedla europoslankyňa Monika Flašíková Beňová. Príslušné kontrolné orgány neprišli s návrhmi na stiahnutie, či doplnenie výbavy nevyhovujúcich vozidiel. Nezmenilo sa v podstate nič. Ak výrobcovia áut niečo urobili, tak len dobrovoľne a na základe vlastnej iniciatívy. Nikto ich k ničomu nenútil,“ priblížila.

Viac..  Do nového roka s novým benzínom. Od januára je benzín s označením E10

Takéto správanie je napriek významu, aký má automobilový priemysel pre slovenský, ale aj európsky hospodársky rast, zďaleka nepostačujúce.Ekologizácia v doprave je jedným z dôležitých prostriedkov napĺňania platných environmentálnych cieľov. Vyžaduje si to komplexný prístup. Okrem znižovania emisií, napríklad aj obmedzenie využívania ťažkých kovov, najmä olova,“ pripomenula poslankyňa. Nezáujem a nedbalé konanie zo strany členských krajín podľa nej určite nezaručí, že sa podobná kauza nebude v budúcnosti opakovať.Výsledkom emisného škandálu bolo veľké narušenie spotrebiteľskej dôvery a práv. Snahu o jej obnovenie na úrovni národných štátov aj na základe výsledkov tejto správy bohužiaľ nevidno,“ uzavrela.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

cestovanie

Eurobarometer: O právach cestujúcich v EÚ vie iba 43% občanov Únie

Európska komisia zverejnila výsledky prieskumu Eurobarometer o právach cestujúcich v Európskej únii (EÚ). Podľa prieskumu …