Domov / POLITIKA / Monika Beňová: : Prioritou rokovaní s Britániou musia byť garancie pre európskych občanov žijúcich na jej území
Monika Benova
Monika Flašíková Beňová, PHOTO: © European Union- EP.

Monika Beňová: : Prioritou rokovaní s Britániou musia byť garancie pre európskych občanov žijúcich na jej území

Dohodu o vystúpení Veľkej Británie s Európskej únie (EÚ) možno dosiahnuť len so súhlasom Európskeho parlamentu. Jeho plénum sa preto bude dnes zaoberať podmienkami a prioritami rokovaní so Spojeným kráľovstvom.

Dohoda o vystúpení, ako aj jednotlivé prechodné opatrenia by mali podľa plánu nadobudnúť účinnosť ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2019. Dovtedy má Veľká Británia všetky práva, výhody aj povinnosti riadneho členského štátu. To sa v plnej miere týka aj jej finančných záväzkov,“ uviedla europoslankyňa Monika Flašíková Beňová. Administratívne zvládnutie vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ nebude jednoduchý proces.Zatiaľ je to veľká neznáma. Dôležité je však nastavenie priorít. Tými musia byť najmä istoty a stabilné právne postavenie európskych občanov žijúcich v Británii, ako aj Britov na území krajín EÚ,“ zdôraznila poslankyňa.

Viac..  Rakúsko bude mať historicky prvú kancelárku. Nahradila Sebastiana Kurza

Odchod jedného členského štátu môže byť motiváciou pre prispôsobenie fungovania Únie spôsobom, aby žiadne ďalšie odchádzať nechceli.Brexit je primárne výsledkom populizmu a hazardovania bývalého premiéra Camerona, ktorý bol pre jednorazové víťazstvo vo voľbách ochotný obetovať desiatky rokov spolupráce,“ pripomenula Monika Flašíková Beňová. Lídri jednotlivých štátov by sa z toho mali poučiť. Nemôžu naďalej pokračovať v tom, že sa najskôr na niečom dohodnú a ak je to nepopulárne, doma prezentujú, že za to môže EÚ a úradníci v Bruseli,“ uzavrela.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

globalizacia

Globalizácia: Nové obchodné príležitosti pre európske firmy

Príležitosti pre malé stredné podniky, export, nové pracovné miesta. Aké sú hlavné výhody, ktoré so …